מהי השמנת יתר?

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

רופאהשמנת יתר היא הפרעה מורכבת של כמות מוגזמת של שומן בגוף. זוהי אינה בעיה קוסמטית בלבד, אלא הפרעה המגבירה את הסיכון למחלות ובעיות בריאות, כגון מחלות לב, סוכרת ולחץ דם גבוה. החדשות הטובות הן שגם ירידה מועטת במשקל משפרת או מונעת בעיות בריאות הקשורות להשמנת יתר.

שינויים תזונתיים, שינויים ברמת הפעילות והקפדה על פעילות גופנית מסייעים לירידה במשקל. תרופות מרשם וניתוחי הרזיה הם אפשרויות טיפול נוספות. מצב זה מאובחן כשמדד מסת הגוף (BMI) עומד על שלושים ומעלה. החישוב מתבצע על ידי חלוקת המשקל בקילוגרמים, לפי הגובה במטרים.

מדד מסת הגוף אינו קשור ישירות למדד השומן בגוף, ולכן חלק מהאנשים, כגון ספורטאים, עשויים להימצא בקטגוריית השמנה, למרות שאין להם עודף שומן בגוף. הרופא המבצע את האבחנה קובע אם מדובר בבעיה בריאותית או מצב תקין.

הגורמים להשמנת יתר

הגורמים העיקריים הם השפעות גנטיות, מאפייני אורח חיים ורמת פעילות, והורמונים המשפיעים על משקל הגוף. ההשמנה מתרחשת כשאדם צורך יותר קלוריות מכפי שהוא שורף באמצעות פעילות גופנית ופעילויות יומיומיות רגילות. הגוף למעשה מאחסן את הקלוריות העודפות שאינן נשרפות בפעילות גופנית לצורך העניין, כשומן.

חוסר פעילות – כשאדם אינו פעיל, הוא אינו שורף קלוריות רבות. עם אורח חיים בלתי פעיל, אדם עשוי בקלות לצרוך יותר קלוריות מידי יום, מכפי שהוא שורף באמצעות פעילות גופנית ופעילויות יומיומיות רגילות.

הרגלי תזונה ואכילה שאינם בריאים – עלייה במשקל היא בלתי נמנעת אם אדם אוכל באופן קבוע יותר קלוריות מכפי שהוא שורף. תזונה שהיא עתירת קלוריות ועתירת שומנים, המאופיינת במשקאות ומזונות מהירים ועתירי קלוריות היא הדרך המהירה להשמנת יתר.

גורמי סיכון להשמנת יתר

השמנת יתר נובעת בדרך כלל משילוב גורמים וגורמים תורמים, וביניהם:

גנטיקה

הגנים עשויים להשפיע על כמות השומן המאוחסן בגוף, וכמות השומן המופץ. גנטיקה עשויה אף להיות משמעותית למידת היעילות בה ממיר הגוף מזון לאנרגיה והדרך בה הוא שורף קלוריות במהלך פעילות גופנית.

אורח חיים משפחתי

השמנת יתר נוטה לעבור במשפחה. אם אחד או שני ההורים סובלים ממצב זה, הסיכון להשמנה גובר, ולא בגלל גנטיקה בלבד. בני משפחה נוטים לשתף הרגלים זהים של אכילה ורמת פעילות.

נטילת תרופות מסוימות

עלולות לגרום לעלייה במשקל אם אדם אינו מקפיד על תזונה ופעילות גופנית. התרופות הקשורות לגורמי סיכון להשמנת יתר כוללות מספר תרופות נוגדות דיכאון, תרופות נגד אפילפסיה, תרופות לסוכרת, תרופות אנטי פסיכוטיות, סטרואידים וחוסמי בטא.

היבטים חברתיים וכלכליים

מחקר מצא קשר בין גורמים חברתיים וכלכליים לבין השמנת יתר. מניעת השמנה עשויה להיות משימה מורכבת, כשלא קיימים האמצעים הבטוחים. בנוסף, יתכן שאדם לא למד את השיטות הבריאות לבישול, או שחסרים לו האמצעים לרכוש מזון בריא.

הסביבה הקרובה עשויה להשפיע על המשקל, ואדם צפוי להשמין יותר ולא לשמור אם יש לו חברים או קרובי משפחה הסובלים מהשמנת יתר.

גיל

השמנת יתר עשויה להופיע בכל גיל, גם בקרב ילדים צעירים, אך ככל שאדם מתבגר, שינויים הורמונאליים ואורח חיים פחות פעיל מגבירים את הסיכון להשמנה. בנוסף, כמות השרירים בגוף נוטה לרדת עם הגיל. מסת שריר נמוכה זו מובילה לירידה בחילוף חומרים. שינויים אלו מפחיתים גם צריכת קלוריות, ועשויים להקשות יותר את ההקפדה על מניעת המשקל העודף.

הריון

במהלך ההיריון, משקל האישה מוגבר בהכרח. חלק מהנשים מתקשות לאבד את המשקל העודף לאחר הלידה, והעלייה במשקל עשויה לתרום להתפתחות השמנת יתר בקרב נשים.

הפסקת עישון

קשורה לעיתים קרובות עם עלייה במשקל. אך בטווח הארוך, התועלת משמעותית יותר לבריאות.

חוסר שינה

שינה שאינה מספקת או עודף שינה עלולים לגרום לשינויי הורמונים המגבירים את התיאבון. תיתכן אף השתוקקות למזונות עשירים בקלוריות ופחמימות, התורמים לעלייה במשקל.

גם אם אדם סובל מאחד או יותר מגורמי סיכון אלו, אין פירוש הדבר שהוא נועד בהכרח לסבול מהשמנת יתר. ניתן לנטרל את גורמי הסיכון באמצעות דיאטה, פעילות גופנית ושינויים באורח החיים.

טיפולים בהשמנת יתר

מטרת הטיפול היא להשיג משקל בריא ולשמור עליו. צוות אנשי מקצוע המטפלים במצב כוללים תזונאית, יועצת התנהגות או מומחה להשמנה, המסייעים למטופל להבין את חומרת מצבו ולבצע את השינויים הנדרשים בהרגלי האכילה והפעילות הגופנית.

מטרת הטיפול הראשונית היא השגת ירידה צנועה במשקל, עד שלושה או חמישה אחוזים מהמשקל הכולל. ככל שהבריאות מתחילה להשתפר, כך ניתן להפחית יותר משקל, ולהגביר יותר את היתרונות.

שינויים תזונתיים. הפחתת צריכת הקלוריות, תרגול פעילות גופנית והרגלי אכילה בריאים חיוניים להתגברות על השמנת יתר. הפחתה איטית ויציבה לטווח הארוך נחשבת לשיטה הבטוחה ביותר לירידה במשקל ושמירה על משקל יציב קבוע.

פעילות גופנית קבועה. נחשבת לחלק חיוני מהטיפול בהשמנת יתר, ושמירה על המשקל הבריא לטווח הארוך, גם אם מדובר פשוט בהליכה יומית.

שינויים התנהגותיים. מסייעים לביצוע שינויים באורח החיים, ירידה במשקל ושמירה על משקל בריא. תחילה יש לבחון את ההרגלים או המצבים הנוכחיים על מנת לברר את תרומתם למשקל היתר. כל אדם שונה ונתקל במכשולים שונים המקשים עליו לשמור על משקל בריא, כגון חוסר זמן לפעילות גופנית או אכילה בשעות הלילה המאוחרות. לכן מומלץ להתאים את שינויי ההתנהגות באופן אישי על מנת לפתור את המצב.

ייעוץ. טיפול נפשי מסייע לטפל בבעיות רגשיות והתנהגותיות הקשורות לאכילת יתר. הטיפול מסייע למטופל להבין מה גורם לו לאכילה מוגברת וללמוד שיטות בריאות להתמודד עם חרדה. ניתן אף ללמוד כיצד לפקח על התזונה והפעילות הגופנית, להבין את גורמי האכילה ולהתמודד עם תשוקה למזון.

אם השינויים באורח החיים, התאמת תזונה בריאה והקפדה על פעילות גופנית לא צלחו לפתור את בעיית השמנת היתר, ניתן לנקוט באמצעים חריפים יותר הכוללים התאמת תרופות באופן אישי ובחירה בניתוח הרזייה המותאם לכמות השומן העודף והרגלי החיים של המטופל.

ניתוחים בריאטריים ופרצדורות רפואיות

כאמור, למי שסובל מהשמנת יתר חולנית פרצדורות של שאיבת שומן, המסת שומן, בודי טייט וכן הלאה לא יעזרו. מלבש פעילות גופנית, יכול להיות שיהיה מאוד קשה להשיל את הקילוגרמים העודפים ואם מדובר בסכנה בריאותית, יש צורך בטיפול מיידי.

בשוק כיום קיימות שיטות שונות ורפואיות לטיפול בהשמנת יתר חולנית החל מניתוחים בריאטריים מותאמים: מעקף קיבה, שרוול קיבה, מעקף תריסריון ועד פתרונות רפואיים לא פולשניים כמו החדרת בלון לקיבה דרך הפה, או הכנסת טבעת המפחיתים את נפחה של הקיבה.

לבדיקת השיטות השונות מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה שיתאים את הטיפול הטוב ביותר עבור המועמד.

דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
cbd
CBD לחיות מחמד: הכל מהכלב לסוס

חיות המחמד שלנו מהוות חלק בלתי נפרד מהמשפחה. כל אדם דואג לחיות המחמד שלו, מטפל בהם, אוהב אותן ועונה על כל הצרכם שיש להן. אין ספק שכאשר חיית המחמד צריכה טיפול כלשהו, הבעלים שלה עושים את כל מה שניתן בכדי שהיא תקבל את הטיפול הטוב ביותר. חשוב לדעת כי כיום מעבר לשירותי רפואה רגילים שמקבלים חיות מחמד אצל וטרינר, ניתן למצוא עבור בעיות רפואיות וכאבים שהם סובלים מהם, מגוון טיפולים משלימים או אלטרנטיביים, כאשר אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר הוא סיבידי לטיפול בחיות מחמד.

לקריאת המאמר »
ויטמין A
תפקידו של ויטמין A במזון: יתרונות, השפעות ותפקידו

ויטמין A הוא רכיב תזונתי חיוני הממלא תפקיד מכריע בשמירה על תפקודים שונים בגוף האדם. נמצא באופן טבעי במגוון מזונות, ויטמין מסיס שומן זה תורם באופן משמעותי לראייה, לתפקוד החיסוני, לבריאות העור ולצמיחת תאים. עם זאת, בעוד שצריכה נאותה של ויטמין A חיונית לרווחה הכללית, צריכה מופרזת עלולה להוביל לרעילות, תוך שימת דגש על החשיבות של הבנת המקורות וההשפעות שלה.

לקריאת המאמר »
השמנת יתר
הקשר בין השמנת יתר לתפקוד מיני

השמנת יתר היא מגיפה הולכת וגוברת ברחבי העולם, כשישראל אינה יוצאת דופן. בעוד שהסיכונים הבריאותיים של השמנת יתר מתועדים היטב, לעתים קרובות מתעלמים מהשפעתה על התפקוד המיני. מחקרים הראו קשר ברור בין השמנת יתר וחוסר תפקוד מיני, במיוחד אצל גברים. הבנת הקשר הזה חיונית לטיפול הן בהיבטים הפיזיים והן בהיבטים הרגשיים של בריאות מינית.

לקריאת המאמר »
טיפול סיעודי מקיף להשמנה

בהתמודדות עם האתגרים הרב-גוניים שמציבה השמנת יתר, טיפול סיעודי ממלא תפקיד מרכזי בקידום בריאות הוליסטית ושיפור תוצאות המטופל. השמנת יתר, המאופיינת בהצטברות יתר של שומן

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!