ירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

ירידה במשקלמטרת העל של כל הניתוחים הבריאטריים באשר היא לגרום לירידה במשקל ולטפל בבעיות הנלוות להשמנה כמו לדוגמה סוכרת סוג 2. הירידה במשקל היא התוצאה של הניתוחים השונים, לפחות בטווח הקצר, אך ישנה שונות בקצב הירידה במשקל בין המנותחים ובין הניתוחים. במאמר שפניכם ננסה להסביר את המקור לשוני הרב בנושא זה.

לפני שנפתח בדברים חשוב לציין כי ביטוי המפתח בכל הקשור לקצב הירידה במשקל לאחר ניתוחים בריאטריים הוא: "אסור להשוות". הכוונה היא לכך שכל מנותח מרזה בקצב האישי שלו וגם אם החבר הטוב ביותר שלכם הצליח להשיל את כל המשקל העודף שלו תוך שנה אחת מהניתוח ואילו אתם טרם השלתם שלושים אחוז מהמשקל העודף וכבר חלפו שנתיים, עדיין אין זה מן ההכרח שאתם מרזים בקצב איטי מדי.

התוצאות המצופות מהניתוחים השונים

ראשית חשוב לציין כי ישנו שוני משמעותי הן בקצב הירידה במשקל והן בכמות הקילוגרמים שעתיד המנותח להפחית ממשקלו בין הניתוחים השונים. להלן התוצאות המצופות מהניתוחים השנים על קצה המזלג:

כבר כאן ניתן להבין כי אין כל סיבה להשוות בין מנותחים שעברו ניתוחים מסוגים שונים. כלל האצבע הוא שככל שהניתוח מורכב יותר ורדיקלי יותר, כך ההרזיה תהיה דרסטית יותר ומהירה יותר. אי לכך, אדם שעבר ניתוח המשלב אלמנט של תת ספיגה עם אלמנט של הקטנת קיבולת הקיבה, צפוי להפחית שיעור גבוה יותר ממשקלו ובפרק זמן קצר יותר בהשוואה לאדם שעבר ניתוח הכולל אלמנט של הפחתת קיבולת הקיבה בלבד.

מידת ההיענות לטיפול

נקודה נוספת שחשוב להבין בהקשר זה היא שניתוחים בריאטריים אינם ניתוחי קסם. המשמעות של כך היא שנדרשת היענות גבוהה מצד המטופל על מנת שהניתוח אכן יביא לתוצאות המצופות ממנו. אמנם כשמדובר בניתוחים רדיקלים כמו לדוגמה מעקף תריסריון, הרי שכתוצאה מהפגיעה בספיגת המזון התקינה, בכל מקרה תתרחש ירידה במשקל, אך מידת ההיענות של המטופל תשפיע בצורה ניכרת על קצב הירידה והיקף הירידה.

אם ניקח לדוגמה את ניתוח הטבעת המתכווננת, נראה כי לא זו בלבד שהמנותח יכול להשפיע על קצב הירידה במשקל אלא שישנם אפילו מנותחים שמצליחים לעלות במשקל לאחר הניתוח. בניתוח זה מתקינים טבעת על החלק העליון של הקיבה וכך יוצרים מעין צוואר בקבוק שקשה מאוד להעביר דרכו מזון. עם זאת, המנותח יכול עדיין לצרוך מזונות במרקם נוזלי לרבות מזונות דוחסים אנרגטיים כמו לדוגמה חמאה רכה או גלידה וכך לעקוף את המכשול שמציבה הטבעת.

לפיכך הניתוח אמור להוות אלמנט אחד מתוך מכלול אלמנטים שלם הכולל בין היתר ליווי פסיכולוגי צמוד, טיפול של דיאטנית קלינית ועוד.

ירידה דרסטית מדי במשקל

במקרים מסוימים הירידה במשקל הופכת לדרסטית מדי. מצבים אלו יכולים להתרחש על רקע מעקף רדיקלי מדי בניתוח מעקף תריסריון או על רקע הפרעת אכילה שהתפתחה לאחר הניתוח הבריאטרי. בכל מקרה מדובר במצב מסוכן הדורש התייחסות מידית כשלעיתים יש לבצע ניתוח לתיקון המעקף המוגזם ולערוך ביקורת למטופל מידי זמן מה.

Picture of דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!