יתרונות וחסרונות של ניתוח שרוול קיבה

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

מנתחעל מנת שניתן יהיה לקבל החלטה מושכלת בנוגע לניתוח הבריאטרי המתאים ביותר למטופל באופן אישי, יש לקחת בחשבון נתונים רבים ככל האפשר בנוגע למועמד. הכוונה היא למשל להיסטוריה הרפואית שלו, לרמת המוטיבציה שלו, לדרגת ההשמנה שלו ועוד. בנוסף לכך, על המועמד לקבל כמה שיותר פרטים בנוגע לניתוחים השונים וזאת כיוון שההחלטה בנוגע לסוג הניתוח מתבצעת בשיתוף פעולה מלא בין המנתח לבין המועמד לניתוח.

במאמר שלפניכם נפרט אודות היתרונות והחסרונות של ניתוח שרוול קיבה. לפני שנתחיל ברצוננו לציין כי נכון לכתיבת שורות אלה (2015) מדובר בניתוח הבריאטרי הנפוץ ביותר בישראל.

יתרונות הניתוח בהשוואה לניתוחים בריאטרים אחרים

להלן היתרונות המרכזיים של ניתוח שרוול קיבה על קצה המזלג:

  • שינוי הורמונלי – אחד היתרונות המשמעותיים העומדים לצדו של ניתוח שרוול קיבה בהשוואה לניתוח להצרת קיבה בטבעת הוא שניתוח שרוול גורם לא רק להקטנה של נפח הקיבה אלא גם לשינוי הורמונאלי משמעותי ביותר. בניתוח מסירים חלק ניכר מהתאים שמפרישים את הורמון הרעב שנקרא גרלין וכך מפחיתים במידה משמעותית את תחושת הרעב.
  • שמירה על התפקוד הפיזיולוגי הנורמאלי של הקיבה – אמנם בניתוח מסירים כשבעים אחוז מרקמת הקיבה, אך אם הכל מתנהל כשורה, לא פוגעים כהוא זה בשסתום העליון או בשסתום התחתון של הקיבה. לפיכך התפקוד הבסיסי של הקיבה נותר כשהיה לפני הניתוח.
  • סיכוי מופחת לחסרים תזונתיים – אחד הסיבוכים החמורים ביותר והשכיחים ביותר של ניתוחי מעקף בריאטריים הוא החסר התזונתי כשבעיקר מדובר על חסר בוויטמינים ובמינרלים שונים דוגמת ברזל, ויטמין B12, חומצה פולית, סידן ועוד. אחד היתרונות של ניתוח שרוול קיבה לפיכך בא לידי ביטוי בסיכוי הנמוך לסבול מחסרים תזונתיים וזאת כיוון שהניתוח לא גורם לתת ספיגה.
  • מגוון מזונות רחב – מאחר והניתוח לא גורם לשינוי בתפקוד של הקיבה, הרי שבניגוד לניתוחים אחרים, המנותחים יכולים להמשיך לאכול את כל המזונות שהיו רגילים לאכול ערב הניתוח, לאחר תקופת הסתגלות קצרה. עם זאת, נפח הארוחות עובר שינוי משמעותי.
  • מיומנות גבוהה – כפי שציינו, ניתוח שרוול קיבה הוא הניתוח הבריאטרי הנפוץ ביותר בארץ. אי לכך, מנתחים רבים מחזיקים במיומנות רבה בביצועו. ככל שמיומנות המנתח גבוהה יותר, כך הסיכוי לסיבוכים נמוך יותר.
  • התאמה למועמדים רבים – הניתוח מתאים עבור מועמדים שלא יכולים לעבור ניתוחים בריאטריים אחרים כמו למשל מועמדים הסובלים ממחלות מעיים, אנמיה ועוד.

חסרונות הניתוח בהשוואה לניתוחים בריאטרים אחרים

להלן החסרונות המרכזיים של ניתוח שרוול קיבה על קצה המזלג:

  • שינוי בלתי הפיך – בניגוד לניתוח הצרת קיבה בטבעת, ניתוח שרוול קיבה גורם לשינוי בלתי הפיך בקיבה. יש לקחת נתון זה בחשבון כאשר מקבלים את ההחלטה בנוגע לניתוח המתאים למטופל באופן אישי.
  • סיבוכים פוטנציאליים – ישנם מספר סיבוכים השכיחים בעיקר לאחר ניתוח שרוול כשבין היתר מדובר בדלף מאזור החיתוך בקיבה, רפלוקס (מעבר של תוכן קיבתי לוושט) והקאות. למעשה במקרים מסוימים הרפלוקס חמור עד כדי כך, שישנו צורך לעבור ניתוח מעקף קיבה.
  • משמעת עצמית – בניגוד לניתוחים רדיקליים יותר כמו לדוגמה ניתוח מעקף קיבה, ניתוח שרוול קיבה דורש משמעת עצמית גבוהה מאוד והתמדה בהיצמדות להנחיות של הדיאטנית הקלינית. כאשר המנותח לא נצמד להנחיות התזונתיות יכול להיווצר מצב שבו השרוול עובר תהליך של התרחבות ולא אחת מתרחשת עלייה במשקל.
  • חוסר התאמה למועמדים מסוימים – הניתוח לא מתאים עבור מועמדים הסובלים מרפלוקס, בקע סרעפתי גדול, דלקת בתריסריון, דלקת בקיבה, דלקת בוושט ומועמדים שעברו ניתוח טבעת קבועה עם סיכות.
ניתוח מעקף קיבה
Picture of דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!