ניתוח מעקף תריסריון

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

מעקף תריסריוןניתוח מעקף תריסריון הוא ניתוח בריאטרי המשלב בין אלמנט של תת ספיגה לבין אלמנט רסטרקטיבי. ניתוח זה ניתן לביצוע במספר גרסאות, הנבדלות אלו מאלו בעיקר באופן שבו משנים את מבנה הקיבה. כך לדוגמה בניתוח שנקרא ניתוח הטיה של המרה והלבלב עם מעקף תריסריון, המנתח מסיר חלק ניכר מהקיבה לכל אורכה אך לא פוגע בשוער התחתון שלה.

לעומת זאת בגרסאות אחרות של הניתוח, מבוצעת כריתה רוחבית של הקיבה, הגורמת לעלייה בסיכון לסבול מתסמונת ההצפה. שתי הגרסאות המרכזיות של הניתוח נקראות Biliopancreatic Diversion או BPD (הטיה ביליופנקריאטית או הטיה של המרה והלבלב) ו- Biliopancreatic Diversion With Duodenal Switch או BPD-DS (הטיה ביליופנקריאטית עם מעקף תריסריון או הטיה של המרה והלבלב עם מעקף תריסריון).

כיצד משפיע ניתוח מעקף תריסריון על הירידה במשקל?

ניתוח מעקף תריסריון גורם בממוצע לירידה של שבעים עד תשעים אחוז מהמשקל העודף במהלך השנה הראשונה כשלעתים שיעור זה מהמשקל העודף יורד במשך שנתיים.

אחד היתרונות המשמעותיים של הניתוח בא לידי ביטוי בכך שלמרות שבמהלך השנים המנותחים מעלים מעט במשקל, הרי שתוצאות הניתוח מורגשות לאורך זמן רב. למעשה בממוצע לאחר עשר שנות מעקב ואף יותר מכך, הצליחו לשמור המנותחים על ירידה של שבעים וחמישה אחוז מהמשקל העודף.

הניתוח משפיע על הרגלי האכילה של המנותחים שכן נפח הקיבה קטן באופן משמעותי לאחר הניתוח ונפח הארוחות הופך לצנוע יותר. בנוסף לכך, הניתוח משפיע על רמות השובע והרעב של המנותחים שכן מעקף התריסריון וחיתוך הקיבה גורמים להעלאת רמת הורמוני השובע והקדמת ההפרשה שלהם לאחר הארוחה ולהפחתה בתאים המפרישים את הורמון הרעב (גרלין).

מעבר לכל זה, הרי שהניתוח גורם לתת ספיגה משמעותית של מרכיבי מזון, בדגש על מרכיבי מזון שומניים הנספגים במעי הדק שכן בנוסף לתריסריון, עוקפים בניתוח זה גם חלק ניכר מהמעי הדק. אי לכך, גם במידה והקיבה מתרחבת מעט והתיאבון משתפר מעט לאורך השנים, הרי שעדיין חלק ניכר מהמזון פשוט לא מתעכל, מה שמסביר את התוצאות הטובות הנשמרות לאורך שנים רבות.

חסרונות ניתוח מעקף תריסריון

להלן החסרונות המרכזיים של ניתוח מעקף תריסריון:

  • ישנם מועמדים רבים שהניתוח פשוט לא מתאים עבורם. הכוונה היא למשל לחולים שסובלים מכיב פפטי בקיבה, מועמדים הסובלים ממחלת מעי דלקתית, לבעלי משמעת עצמית נמוכה, למועמדים בעלי היענות נמוכה לטיפול, לאנשים עם היסטוריה של ניתוחי מעיים, למועמדים שצורכים מעט מאוד חלבונים בתזונה באופן שגרתי ועוד.
  • שיעור התמותה לאחר ניתוחי מעקף תריסריון גבוה יותר באופן משמעותי בהשוואה לניתוחים הבריאטריים האחרים. סך הכול שיעור התמותה לאחר ניתוח מעקף תריסריון נע בין 0.6-1.4 אחוז.
  • מאחר והניתוח גורם לתת ספיגה, הוא מעמיד את המנותחים בסיכון להתפתחות של חסרים תזונתיים חמורים בדגש על ויטמינים ומינרלים שונים אך גם בסיכון לתת תזונה של חלבונים.
  • במקרים מסוימים הירידה במשקל מהירה ומרובה מדי. במקרים האלו נהוג לבצע ניתוח תיקון שבו מקצרים את החלק שנעקף במעי הדק בניתוח הראשון.

עבור מי מתאים ניתוח מעקף תריסריון?

ניתוח מעקף תריסריון מתאים במיוחד עבור מועמדים הסובלים מהשמנת יתר חמורה, בעלי BMI גבוה מחמישים. כמו כן הניתוח מתאים במיוחד עבור מועמדים הסובלים ממגוון סיבוכים של השמנת יתר. בין היתר הניתוח גורם להיעלמות של תסמיני מחלת הסוכרת סוג 2, לשיפור משמעותי בדיסליפידמיה, להחלמה מיתר לחץ דם, להחלמה מדום נשימה בשינה ועוד. בדומה לתוצאות שבאות לידי ביטוי בירידה במשקל, גם השיפור בסיבוכים הנלווים להשמנה נשאר יציב שנים רבות לאחר הניתוח.

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
שאיבת שומן בבית השחי: כל מה שחשוב לדעת

שאיבת שומן היא הליך קוסמטי ידוע המסייע לאנשים להשיג את צורת הגוף הרצויה על ידי הסרת שומן עודף מאזורים ספציפיים בגוף. אמנם מקושר בדרך כלל לפיסול הבטן, הירכיים או הירכיים, אך ניתן להשתמש בשאיבת שומן גם כדי לכוון לבלוטות זיעה מוגזמות בבית השחי. טכניקה זו, המכונה שאיבת שומן בבית השחי, מציעה פתרון קבוע עבור אנשים הסובלים מהזעת יתר בבית השחי. במאמר זה נחקור את תהליך שאיבת השומן בבית השחי ואת היתרונות שהוא יכול לספק.

לקריאת המאמר »
קיצור קיבה
ניתוחים אסתטיים לאחר ניתוח קיצור קיבה

יש היום שלושה סוגים של ניתוחים להרזיה או לירידה במשקל, הנקראים ניתוחים בריאטרים (Bariatric): מעקף קיבה (Roux-en-Y), רצועת קיבה מתכווננת, וניתוח שרוול קיבה. עם זאת, זכרו שלא משנה איזה הליך תעברו כדי לרדת במשקל, עדיין אתם חייבים להקפיד על תזונה נכונה ועל אמון גופני קבוע, כדי לשמור על התוצאות הטובות לאורך זמן. אחרי הכול הניתוח הוא רק כלי המסייע לתהליך הירידה במשקל.

לקריאת המאמר »
זיעה
לפענח את תופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר: מה שאתה צריך לדעת

הזעת יתר, הידועה גם בשם הזעת יתר, היא מצב המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בעוד שהזעה היא תהליך טבעי שעוזר לווסת את טמפרטורת הגוף, להזעת יתר עלולה להיות השפעה מזיקה על איכות החיים של האדם. במאמר זה נעמיק בתופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר ונבדוק דרכים יעילות לטיפול במצב זה.

לקריאת המאמר »
רופא שיניים
הנוחות של רופא שיניים בבית: הבאת טיפולי שיניים לפתח תקווה

בעולם המהיר של היום, למצוא זמן לבקר אצל רופא השיניים יכול להיות אתגר. לכן הרעיון של רופא שיניים עד הבית הפך ליותר ויותר פופולרי, במיוחד בערים שוקקות כמו פתח תקווה, ישראל. עם הנוחות של קבלת רופא שיניים פרטי לפתח ביתך, אנשים יכולים כעת לתעדף את בריאות הפה שלהם ללא הטרחה של נסיעה לעבודה או המתנה במרפאה צפופה.

לקריאת המאמר »
החשיבות של הסרת שיער לפני ניתוח: שיקולים ושיטות מפתח

כאשר מדובר בהכנה לניתוח, ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון, אחד מהם הוא האם יש להסיר שיער לפני ההליך או לא. למרות שזה עשוי להיראות כמו פרט טריוויאלי, הסרת שיער נכונה משחקת תפקיד מכריע בהבטחת תוצאות ניתוחיות אופטימליות ובמזעור סיבוכים פוטנציאליים.

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!