ניתוח מעקף תריסריון

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

מעקף תריסריוןניתוח מעקף תריסריון הוא ניתוח בריאטרי המשלב בין אלמנט של תת ספיגה לבין אלמנט רסטרקטיבי. ניתוח זה ניתן לביצוע במספר גרסאות, הנבדלות אלו מאלו בעיקר באופן שבו משנים את מבנה הקיבה. כך לדוגמה בניתוח שנקרא ניתוח הטיה של המרה והלבלב עם מעקף תריסריון, המנתח מסיר חלק ניכר מהקיבה לכל אורכה אך לא פוגע בשוער התחתון שלה.

לעומת זאת בגרסאות אחרות של הניתוח, מבוצעת כריתה רוחבית של הקיבה, הגורמת לעלייה בסיכון לסבול מתסמונת ההצפה. שתי הגרסאות המרכזיות של הניתוח נקראות Biliopancreatic Diversion או BPD (הטיה ביליופנקריאטית או הטיה של המרה והלבלב) ו- Biliopancreatic Diversion With Duodenal Switch או BPD-DS (הטיה ביליופנקריאטית עם מעקף תריסריון או הטיה של המרה והלבלב עם מעקף תריסריון).

כיצד משפיע ניתוח מעקף תריסריון על הירידה במשקל?

ניתוח מעקף תריסריון גורם בממוצע לירידה של שבעים עד תשעים אחוז מהמשקל העודף במהלך השנה הראשונה כשלעתים שיעור זה מהמשקל העודף יורד במשך שנתיים.

אחד היתרונות המשמעותיים של הניתוח בא לידי ביטוי בכך שלמרות שבמהלך השנים המנותחים מעלים מעט במשקל, הרי שתוצאות הניתוח מורגשות לאורך זמן רב. למעשה בממוצע לאחר עשר שנות מעקב ואף יותר מכך, הצליחו לשמור המנותחים על ירידה של שבעים וחמישה אחוז מהמשקל העודף.

הניתוח משפיע על הרגלי האכילה של המנותחים שכן נפח הקיבה קטן באופן משמעותי לאחר הניתוח ונפח הארוחות הופך לצנוע יותר. בנוסף לכך, הניתוח משפיע על רמות השובע והרעב של המנותחים שכן מעקף התריסריון וחיתוך הקיבה גורמים להעלאת רמת הורמוני השובע והקדמת ההפרשה שלהם לאחר הארוחה ולהפחתה בתאים המפרישים את הורמון הרעב (גרלין).

מעבר לכל זה, הרי שהניתוח גורם לתת ספיגה משמעותית של מרכיבי מזון, בדגש על מרכיבי מזון שומניים הנספגים במעי הדק שכן בנוסף לתריסריון, עוקפים בניתוח זה גם חלק ניכר מהמעי הדק. אי לכך, גם במידה והקיבה מתרחבת מעט והתיאבון משתפר מעט לאורך השנים, הרי שעדיין חלק ניכר מהמזון פשוט לא מתעכל, מה שמסביר את התוצאות הטובות הנשמרות לאורך שנים רבות.

חסרונות ניתוח מעקף תריסריון

להלן החסרונות המרכזיים של ניתוח מעקף תריסריון:

  • ישנם מועמדים רבים שהניתוח פשוט לא מתאים עבורם. הכוונה היא למשל לחולים שסובלים מכיב פפטי בקיבה, מועמדים הסובלים ממחלת מעי דלקתית, לבעלי משמעת עצמית נמוכה, למועמדים בעלי היענות נמוכה לטיפול, לאנשים עם היסטוריה של ניתוחי מעיים, למועמדים שצורכים מעט מאוד חלבונים בתזונה באופן שגרתי ועוד.
  • שיעור התמותה לאחר ניתוחי מעקף תריסריון גבוה יותר באופן משמעותי בהשוואה לניתוחים הבריאטריים האחרים. סך הכול שיעור התמותה לאחר ניתוח מעקף תריסריון נע בין 0.6-1.4 אחוז.
  • מאחר והניתוח גורם לתת ספיגה, הוא מעמיד את המנותחים בסיכון להתפתחות של חסרים תזונתיים חמורים בדגש על ויטמינים ומינרלים שונים אך גם בסיכון לתת תזונה של חלבונים.
  • במקרים מסוימים הירידה במשקל מהירה ומרובה מדי. במקרים האלו נהוג לבצע ניתוח תיקון שבו מקצרים את החלק שנעקף במעי הדק בניתוח הראשון.

עבור מי מתאים ניתוח מעקף תריסריון?

ניתוח מעקף תריסריון מתאים במיוחד עבור מועמדים הסובלים מהשמנת יתר חמורה, בעלי BMI גבוה מחמישים. כמו כן הניתוח מתאים במיוחד עבור מועמדים הסובלים ממגוון סיבוכים של השמנת יתר. בין היתר הניתוח גורם להיעלמות של תסמיני מחלת הסוכרת סוג 2, לשיפור משמעותי בדיסליפידמיה, להחלמה מיתר לחץ דם, להחלמה מדום נשימה בשינה ועוד. בדומה לתוצאות שבאות לידי ביטוי בירידה במשקל, גם השיפור בסיבוכים הנלווים להשמנה נשאר יציב שנים רבות לאחר הניתוח.

דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!