מתיחת עור – למרקם עור צעיר ורענן!

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

מתיחת עורעם העלייה המוגברת במשקל, העור נמתח כדי להתאים לשרירים העודפים ולכמויות השומן המוגברות. לאחר ההפחתה המשמעותית במשקל, בעקבות ניתוח בריאטרי להצרת קיבה, העור מנסה להתאים בחזרה את "כמות" העור ובמצבים משמעותיים של דילול ורפיון, יש צורך בניתוח פלסטי למתיחת עור.

יכולת העור להסתגל לכל שינוי בגוף, היא מדהימה ביותר. יכולת מדהימה זו נובעת בחלקה מהסיבים האלסטיים במרכיבי העור. במהלך הילדות, מתיחת העור מאפשרת גדילה מבלי "לשפוך" את העור החיצוני. כוחות התכווצות העור מאפשרים אף התאוששות לאחר הליכים כירורגיים.

הבנת שינויי משקל על העור

השפעת העלייה במשקל על העור זהה לאפקט משיכת גומייה. ככל שמתח מתמיד מופעל על העור, הסיבים נפגמים או שהעור חדל ממתיחה. עם העלייה במשקל, העור נמתח והסיבים האלסטיים נפגמים.

לאחר ההפחתה במשקל, הסיבים האלסטיים מתחדשים, אך לא באופן תקין. בכל מקרה, התוצאה היא חוסר יכולת הסיבים האלסטיים להתכווץ לחלוטין. יכולת גמישות העור נעצרת, ונוצרת כמות עור עודף ומדולדל.

קביעת התאמה לניתוח מתיחת עור

הגורם העיקרי המשפיע על קביעת התאמת המטופל להליך זה, הוא כמות העור המדולדל והעודף, שכן במקרים מסוימים, בהם לא קיימת כמות עור עודפת משמעותית, קיים סיכוי שהעור לא יוכל לשוב ולהתכווץ היטב.

ככל שאדם מפחית יותר משקל, כך סביר יותר שיזדקק לניתוח פלסטי. למשל, הפחתה של 25 קילוגרמים מהמשקל, מצדיקה ניתוח מתיחת עור, בהשוואה לאדם שהפחית עשרים קילוגרמים, אצלו מצב העור לא יהיה מדולל באופן משמעותי.

הגורם המרכזי השני המשפיע על תוצאות טובות מההליך הוא גיל המטופל. לעור צעיר יש תכונות אלסטיות טובות יותר, ולכן יש לו יכולות מוגברות יותר להתכווץ בחזרה. לעומת זאת, עור "מבוגר" מגיב פחות טוב להליך ויכולתו להתכווץ חזרה ולהשיב את המראה הצעיר (כפי שחלק מהמטופלים מקווים להיראות שוב בני עשרים), לאחר הפחתת כמות משמעותית במשקל, פשוט אינה מציאותית.

הגיל המתאים לבצע ניתוח מתיחת עור הוא נושא מורכב בפני עצמו. "גיל" העור נקבע על ידי הגיל הפיסי, וגורמים המאיצים את "גיל העור". מאיצי הזדקנות העור הם גורמים שוליים בהשוואה לכמות המתיחה הנדרשת, ובהתחשב בכמות העור העודף והמדולדל, נקבע הצורך בניתוח פלסטי שיקומי לאחר ניתוח בריאטרי.

ההיבט הפסיכיאטרי

לעיתים קיים מרכיב פסיכיאטרי לצורך בניתוח פלסטי לשחזור מצב העור לאחר הפחתה משמעותית במשקל. חלק מהאנשים מעוניינים בהליך לא בכל כמות העור העודף, אלא הם חשים "שמנים" גם לאחר שהפחיתו עשרים קילוגרמים ממשקלם, ומצב העור שלהם מצוין. מטופלים אלו מבקשים לעבור את ההליך בשל צורך רגשי.

ניתוח מתיחת עור למטופלים אלו, מסייע להם להשיג את התוצאות הטובות מניתוח בריאטרי לקיצור קיבה. הליך שחזור זה אינו תלוי בכמות הפיסית של העור העודף, אך עדיין צריך להתבצע על מנת שהמטופל יחוש שלם ויוכל להשלים את מסעו להפחתת המשקל.

בחירה אישית לניתוח מתיחת עור

רק המטופל עצמו יודע עם הוא זקוק לניתוח לשחזור העור. אף אחד אחר אינו יכול להגיד לו אם הוא מתאים או לא. זוהי בחירה אישית ויש לזכור תמיד, כי ההחלטה החשובה ביותר שהתקבלה עד כה, הייתה ההחלטה להפחית מהמשקל.

הפחתה משמעותית במשקל משפיעה כמעט תמיד באופן משמעותי וחיובי על הבריאות. הרזיה מובילה לריפוי מספר צורות של סוכרת ולחץ דם גבוה, בנוסף לריפוי הבעיות השונות הקשורות למשקל עודף. הצורך בניתוח פלסטי למתיחת עור הוא רק הצעד הסופי הנדרש לחיסול עודפי עור, שומנים מדלדלים ועור תלוי.

מהלך ניתוח מתיחת עור

ניתוח מתיחת עור מבוצע בהרדמה כללית בלבד. בשלב הראשון, מצייר המנתח קווים על העור, במצב של עמידה, על מנת להצביע על ריכוזי העור העודף בהם יש לטפל במהלך הניתוח. בשלב הבא, מורדם המטופל ומבוצעת כריתת עודפי העור והשומנים הנותרים.

בהמשך, מופרדים מתלי השומן והעור ממעטפת השרירים, עד לאזור הצלעות, וכך מתאפשר הליך מתיחת העור. בסיום הניתוח נתפרים החתכים. במצב בו המטופל אינו סובל מעודפי עור משמעותיים, ניתן לבצע כריתת עור קטנה יותר, בהליך בו מוותר המנתח על שלב ההפרדה של העור.

במקרים קיצוניים, בהם הפחית המטופל למעלה משלושים אחוזים ממשקלו, קיימת אפשרות לבצע כריתה היקפית של עודפי עור ושומן, ובאותו הליך לבצע גם הידוק עור לאזור הישבן והירכיים הסובלים אף הם ממראה עור מדולדל כתוצאה מתהליך הפחתת המשקל.

הליך מתיחת עור אורך בסביבות שעתיים, בהתאם לכמות העור אותה יש להסיר. במרבית המקרים יש להישאר בבית החולים למשך יממה, בהתאם למהלך הניתוח וסוג כריתת העור שבוצעה. בדומה לכל הליך כירורגי, הליך מתיחת עור כרוך אף הוא בסיבוכים וסיכונים שונים, אך הם נדירים. הסיכונים האפשריים הם זיהומים, דימומים או צלקות משמעותיות. יחד עם זאת, רוב ההליכים מתבצעים בהצלחה, ללא תופעות לוואי חמורות.

דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!