שרוול קיבה אנדוסקופי

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

שרוול קיבה אנדוסקופישרוול קיבה אנדוסקופי הוא הליך המיועד לירידה במשקל על ידי קיצור הקיבה. ההליך מאפשר למטופלים לרדת במשקל בזמן מהיר ולשפר את איכות החיים שלהם באופן משמעותי. מהו שרוול קיבה אנדוסקופי? המאמר הבא הוא בשבילכם. 

 

מהו שרוול קיבה?

שרוול קיבה הוא ניתוח בו כורתים ב-90% מהקיבה המקורית. חלק הקיבה שנותר, נשאר מוארך וצר מאוד כשרוול. נפח קיבה רגילה הוא כ-1,000 סמ"ק ואילו נפח השרוול הוא כ-100 סמ"ק. כתוצאה מהקטנת נפח הקיבה, קטנה כמות המזון שהמנוח יכול לאכול בכל ארוחה. 

ניתוח שרוול קיבה מבוסס על שני מנגנונים שתומכים אחד בשני-

  • הגבלת כמות המזון שהקיבה יכולה להכיל
  • ירידה ברצון ובצורך לאכול עקב הפחתת הורמון התאבון גרלין שמופרש מכיפת הקיבה. כיפת הקיבה נכרתת בשלמותה בניתוח ולכן הפרשת ההורמון פוחתת. 

הניתוח נעשה דרך ארבעה עד שבעה חתכים בבטן דרכם מכניסים את כל הציוד הנדרש לניתוח. הציוד כולל אף מצלמת וידאו שמאפשרת לראות את שדה הניתוח ולדייק את הניתוח. 

מהו שרוול קיבה אנדוסקופי?

שרוול קיבה אנדוסקופי הוא הליך דומה לשרוול קיבה. שרוול קיבה אנדוסקופי הוא הליך חדש שמיועד להצרת קיבה בקרב אנשים שסובלים מהשמנת יתר חולנית. ההליך נעשה עם מכשיר חדש בשם אפולו אוברסטיץ'. המכשיר מתלבש על גסטרוסקופ ומבצע את הפעולה דרך הפה, בלי צורך בחתכים בדופן הבטן. המכשיר הוא למעשה כמו מכונת תפירה המאפשרת לתפוס את דופן הקיבה בשלמותה ולתפור אותה עם עוגנים. על ידי כך למעשה ניתן להצר את היקפי הקיבה. לקצה הגסטרוסקופ מחובר מקור אור ומצלמה שמאפשרים לראות את שדה הניתוח ולהתבונן לחלל הבטן מבלי לפתוח אותה. 

הפעולה שמתבצעת דרך הפה בצורה אנדוסקופית מפחיתה את הסיכונים של הניתוח בצורה משמעותית. 

ניתן לבצע שני סוגי שרוול קיבה אנדוסקופי, האחד ראשוני והשני כמתקן לשרוול קיבה כירורגי ראשוני. כלומר, מטופלים שעברו ניתוח שרוול קיבה ועלו במשקל עם התרחבות הקיבה. 

 

למי מתאים שרוול קיבה אנדוסקופי?

שרוול קיבה אנדוסקופי הוא הליך שלא מתאים לכולם. מי שמתעניין בתהליך יאלץ לעבור ייעוץ רפואי של גסטרואנטרולוג, דיאטנית ופסיכולוג. אלה יבדקו את ההתאמה של המטופל להליך ואת המחויבות שלו לתהליך. 

ההליך מתאים למטופלים שמדד מסת הגוף שלהם, כלומר ה-BMI שלהם מעל 30 ושלא הצליחו לרדת במשקל בדרכים אחרות. לעומת ניתוח, שמיועד לבעלי BMI גדול יותר מ-35, ההליך, שאינו כירורגי מתאים גם למטופלים של BMI מעל 30. 

יש לקחת בחשבון כי שרוול קיבה אנדוסקופי לא מתאים למי שסובל מדימום המערכת העיכול או מבקע סרעפתי גדול. כמו כן, אנשים שנוטלים מדללי דם כמו אספירין, קומדין, קסרלטו ועוד, לא יהיה ניתן להיות עם התפרים בקיבה עם התרופות הללו. יש לקחת בחשבון כי אנשים שעברו ניתוחים קודמים יצטרכו להיוועץ עם הרופא, שכן כל מקרה לגופו.

 

האם יש דרכים נוספות לקיצור קיבההאם יש דרכים נוספות לקיצור קיבה?

כפי שהבנו לא לכולם מתאים ההליך שרוול קיבה אנדוסקופי. לכן, ניתן לבחור בדרכים נוספות לקיצור קיבה במקרה הצורך. 

  • ניתוח קיצור קיבה על ידי טבעת ניתוח המתבצע בגישה לפרוסקופית (זעיר פולשני). במהלך הניתוח, סוגרים חלק מהקיבה על ידי טבעת מהודקת. כתוצאה  מכך, המעבר הנותר למזון בין הקיבה למעי הופך לצר יותר ותהליך העיכול מתארך. יש לקחת בחשבון שבשיטה זו הירידה במשקל יחסית איטית ויש להקפיד על דיאטה קפדנית ולהימנע ממספר מזונות מסוימים בהם ירקות סיביים, בשר בקר לא מעובד ועוד. בשנה הראשונה, המנותח צפוי להוריד כ-45% מעודף המשקל. 
  • ניתוח מעקף קיבה ניתוח מעקף קיבה או ניתוח המשנה את מבנה מערכת העיכול. בניתוח מסירים חלק מהקיבה והחיבור אל המעי הופך לקצר יותר. ניתן אף לבצע מעקף תריסריון בו מקטינים את הקיבה ומחברים אותה על המעי הדק תוך מעקף התריסריון. בשיטות אלה מפחיתים את כמות האוכל המעוכל. מדובר בניתוחים מורכבים שעלולים לגרום לסיכוים שונים. עם זאת, ניתוחים אלה נחשבים ליעילים עבור ירידה במשקל. 
  • החדרת בלון תוך קיבתי הליך נוסף הוא הליך בו מוחדר בלון סיליקון אל הקיבה. לאחר החדרתו הבלון מנופח באוויר ובנוזל ונע בחופשיות בקיבה. ההליך אינו כירורגי ומתבצע דרך הפה, כמו שרוול קיבה אנדוסקופי. על ידי הבלון, נפח הקיבה קטן, אך ניתן לצפות לתוצאות פחות משמעותיות מניתוחי קיצור קיבה אחרים. 

 

שרוול קיבה אנדוסקופי והירידה במשקל

שרוול קיבה אנדוסקופי תורם לירידה במשקל כמו שרוול קיבה רגיל. בזכות הקטנת נפח הקיבה והפחתת הורמון התאבון גרלין שמופרש מכיפת הקיבה, כמות המזון הנצרך יורדת באופן משמעותי. 

שרוול אנדוסקופי גורם להפחתה של בין 60 ל-70 אחוזים מהמשקל בתוך שנה בממוצע. בעקבות כך הוא נחשב לניתוח יעיל מאוד שמבוצע על מטופלים רבים. במעקב אחר מטופלים, ניתן לראות כי רוב המטופלים מצליחים לשמור על הפחתה של 50% מהמשקל העודף גם לאחר 5 שנים. 

יש לקחת בחשבון כי על מנת שההליך יצליח ויוביל לירידה במשקל חשוב מאוד שהמטופל ישמור על אורח חיים בריא. המטופלים צריכים ליישם שינויים באורח החיים ולהתחייב לתהליך על מנת להצליח להשיג השפעה ארוכת טווח. 

הסיכונים בשרוול קיבה אנדוסקופי

למרות ששרוול קיבה אנדוסקופי הוא לא הליך כירורגי הוא עדיין כולל בתוכו סיכונים. יש לקחת בחשבון כי מדובר בהליך חדש יחסית לכן, הסיכונים לטווח הארוך עדיין לא ידועים לגמרי ועוד יהיו חידושים עם השנים. 

בימים הראשונים לאחר ההליך המטופל יהיה צפוי להרגיש כאבים ובחילות. בדרך כלל ניתן יהיה לטפל ולשלוט בתסמינים הללו עם נוגדי כאבים ותרופות נוגדות בחילות מתאימות. הכאבים צפויים לעבור בתוך מספר ימים לאחר ההליך. 

לעומת שרוול קיבה רגיל, בו כורתים 90% מהקיבה, שרוול קיבה אנדוסקופי ניתן לביטול וניתן להמיר אותו בניתוח בריאטרי. במידה שהמטופל עלה במשקל בחזרה, יהיה ניתן לשחזר את ההליך ולהצר מחדש את הקיבה על ידי מכשיר התפירה.  

שרוול קיבה אנדוסקופי
Picture of דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!