מחשבון BMI

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

מחשבון BMI

מבחינה בריאותית, אין ספק שהשמנה היא בעיה של ממש וידוע כי משקל יתר נחשב לגורם מרכזי שמוביל לבעיות בריאות שונות, החל מפגיעה במערכת השלד, דרך פגיעה בלב, סיכון מוגבר לשבץ מוחי וכלה בסיכון לפתח סוכרת ומחלות נלוות נוספות.

ישנן דרכים שונות שבהן ניתן לבדוק האם אדם נחשב לשמן מדי (או לחילופין – רזה מדי). לצד קיומם של מכשירי מדידה כגון משקלי גוף שונים ומכשירים למדידת אחוזי שומן באזורים שונים בגוף קיימת גם שיטה מרכזית נוספת הקרויה מדד BMI. כאשר עושים שימוש במחשבון BMI מקבלים תשובה טובה למדי לגבי קיומן של בעיות השמנה או רזון. כך גם ניתן לעקוב בהצלחה אחר פעילות כגון דיאטה או טיפול רפואי.

מכשירי שקילה אינם מספיקים

מדידת משקל הגוף לבדה עשויה לעיתים לרמז האם אנשים כאלה ואחרים סובלים מבעיה של השמנה, האם הם בעלי משקל תקין או שעליהם דווקא להעלות במשקל. יחד עם זאת, שקילה על גבי משקל, טוב ככל שיהיה, איננה מספיקה. שקילה של האדם לא מספקת מסיבה מאוד פשוטה – היא איננה מתייחסת לגובה (וגם לא לאחוזי שומן באיברים שונים בגוף).

האם אדם במשקל גוף של 100 קילוגרמים הוא שמן? לא ניתן לדעת זאת כמובן, אם לא נתייחס לשאלת המין (זכר או נקבה) לשאלת הגיל (ילד בן 8, בוגר בן 25 וכדומה) וכמובן אם לא נתייחס לגובה. גבר שגובהו מעל לשני מטרים לא נחשב על פי רוב לשמן, גם במשקל של כ-100 קילוגרם.

עם זאת, גבר בגובה ממוצע ובמשקל זה יחשב לשמן ואם הוא נמוך למדי, הרי שהוא כבר סובל מעודף משקל חמור. כדי לשלב את שני הנתונים, משקל הגוף וגם הגובה במדד אחד נוח לשימוש, פותח מדד ה-BMI וכיום, השימוש במחשבוני BMI ייעודיים רב מתמיד.

מהו BMI?

כאמור, ה-BMI הינה דרך חישוב פשוטה ונוחה שנותנת מענה טוב לשאלה האם אדם סובל מהשמנה. יתרה מכך, זהו מדד שיכול לתת מענה לשאלה האם אדם הוא שמן מאוד או שמא הוא סובל רק מעודף משקל מועט (או לחילופין – תת משקל).

דרך החישוב פשוטה למדי, במיוחד כאשר עושים שימוש במחשבונים ייעודיים. נוסחת הממד הזה (המכונה גם מדד מסת גוף) היא כזאת: מבצעים שקילה ואת משקל הגוף מחלקים בגובהו של האדם כאשר הוא מועלה בריבוע. למשל, עבור גבר שמשקלו 80 קילוגרם וגובהו 1.8 מטרים, תוצאת החישוב תהיה 24.7 (80 לחלק ב-3.24).

חשיבות ה-BMI

למדד ה-BMI חשיבות רבה לכל אחד ואחת מאיתנו. זהו נתון שקל מאוד לחשבו וכך קל מאוד לקבל מושג על היחס בין המשקל שנמצא לבין המשקל הרצוי (שהוא למעשה טווח של BMI נורמאלי). כך, קל יותר לבדוק האם סגנון החיים נכון, האם יש להפחית את צריכת הקלוריות והשומן, האם יש צורך לפנות לדיאטנים מקצועיים וכדומה.

גם הרפואה עושה שימוש ניכר במדד זה, כאשר רוצים לקבל החלטה בדבר פרוצדורות רפואיות שונות. עבור לא מעט אנשים, מדד זה הוא שיקבע, למשל, האם הם מועמדים מתאימים לעבור ניתוח לקיצור קיבה.

חסרונות ה-BMI

למרות חשיבותו של מדד חישוב מסת הגוף, יש לדעת שגם לו יש חסרונות. ראשית, גם מי שהמדד שלו נראה תקין עשוי למעשה לסבול מהשלכות של תזונה לא בריאה, שיש לשנות (לא הכל מתבטא במשקל גוף).

שנית, המדד הזה לא יודע להבדיל בין משקל של רקמות שונות, שומן, שרירים, עצמות. בנוסף, מדד זה לא יכול לשמש בילדים צעירים, שנמצאים בתהליך של גדילה. עבורם, יש להיעזר גם באחוזוני גדילה כדי שלמדד זה תהיה משמעות.

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
שאיבת שומן בבית השחי: כל מה שחשוב לדעת

שאיבת שומן היא הליך קוסמטי ידוע המסייע לאנשים להשיג את צורת הגוף הרצויה על ידי הסרת שומן עודף מאזורים ספציפיים בגוף. אמנם מקושר בדרך כלל לפיסול הבטן, הירכיים או הירכיים, אך ניתן להשתמש בשאיבת שומן גם כדי לכוון לבלוטות זיעה מוגזמות בבית השחי. טכניקה זו, המכונה שאיבת שומן בבית השחי, מציעה פתרון קבוע עבור אנשים הסובלים מהזעת יתר בבית השחי. במאמר זה נחקור את תהליך שאיבת השומן בבית השחי ואת היתרונות שהוא יכול לספק.

לקריאת המאמר »
קיצור קיבה
ניתוחים אסתטיים לאחר ניתוח קיצור קיבה

יש היום שלושה סוגים של ניתוחים להרזיה או לירידה במשקל, הנקראים ניתוחים בריאטרים (Bariatric): מעקף קיבה (Roux-en-Y), רצועת קיבה מתכווננת, וניתוח שרוול קיבה. עם זאת, זכרו שלא משנה איזה הליך תעברו כדי לרדת במשקל, עדיין אתם חייבים להקפיד על תזונה נכונה ועל אמון גופני קבוע, כדי לשמור על התוצאות הטובות לאורך זמן. אחרי הכול הניתוח הוא רק כלי המסייע לתהליך הירידה במשקל.

לקריאת המאמר »
זיעה
לפענח את תופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר: מה שאתה צריך לדעת

הזעת יתר, הידועה גם בשם הזעת יתר, היא מצב המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בעוד שהזעה היא תהליך טבעי שעוזר לווסת את טמפרטורת הגוף, להזעת יתר עלולה להיות השפעה מזיקה על איכות החיים של האדם. במאמר זה נעמיק בתופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר ונבדוק דרכים יעילות לטיפול במצב זה.

לקריאת המאמר »
רופא שיניים
הנוחות של רופא שיניים בבית: הבאת טיפולי שיניים לפתח תקווה

בעולם המהיר של היום, למצוא זמן לבקר אצל רופא השיניים יכול להיות אתגר. לכן הרעיון של רופא שיניים עד הבית הפך ליותר ויותר פופולרי, במיוחד בערים שוקקות כמו פתח תקווה, ישראל. עם הנוחות של קבלת רופא שיניים פרטי לפתח ביתך, אנשים יכולים כעת לתעדף את בריאות הפה שלהם ללא הטרחה של נסיעה לעבודה או המתנה במרפאה צפופה.

לקריאת המאמר »
החשיבות של הסרת שיער לפני ניתוח: שיקולים ושיטות מפתח

כאשר מדובר בהכנה לניתוח, ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון, אחד מהם הוא האם יש להסיר שיער לפני ההליך או לא. למרות שזה עשוי להיראות כמו פרט טריוויאלי, הסרת שיער נכונה משחקת תפקיד מכריע בהבטחת תוצאות ניתוחיות אופטימליות ובמזעור סיבוכים פוטנציאליים.

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!