האם ניתוחי קיצור קיבה מאריכים את תוחלת החיים של הסובלים מהשמנת יתר? מחקר בדק

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

השמנת יתר היא אחת מהמחלות הנפוצות יותר אשר יש להן השלכות רבות על האדם הסובל ממנה, השפעות שהן גם בריאותיות, גםהאם ניתוחי קיצור קיבה מאריכים את תוחלת החיים של הסובלים מהשמנת יתר? מחקר בדק אסתטיות וגם חברתיות. השמנת יתר היא למעשה עודף משקל, זאת אומרת שהאדם שוקל הרבה יותר מהמשקל הרצוי עבורו. השמנת יתר הינה בעייתית ומסוכנת ביותר בין היתר משום שהיא אחד מהמצבים שמשפיעים על נושא של תחלואה כמו בעיות לב וכלי דם, סוכרת, שבץ מוחי, מחלות של מפרקים ושלד ועוד ולכן בין היתר מקצרת את חייהם של הסובלים ממנה.

מהם הגורמים העיקריים להשמנת יתר?

להשמנת יתר יכולות להיות סיבות שונות ומגוונות בין היתר ניתן למצוא סיבות להשמנה בהעדר בפעילות גופנית סדירה, תזונה עשירה בקלוריות וככל הנראה השילוב ביניהם הוא הסיבה המובילה בעולם להשמנת יתר. כמו כן לתורשה יש השפעה וגם לאורח החיים ולסביבה יש השפעות על התזונה שלנו והרגלי האכילה, למשל אדם שעובד בסביבה לחוצה ומתקשה לשמור על אכילה מסודרת או משפחה בה אין מודעות לתזונה בריאה ומאוזנת. מעבר לכך יש את המצב הרגשי אשר עלול לגרום לאנשים אשר נמצאים במצוקה לאכול אכילה רגשית והאוכל מהווה נחמה עבורם ולרוב מדובר באוכל שאינו בדיוק נחשב בריא.

אך יש גם מצבים בהם יש מחלות או בעיות אשר משפיעות על המטבוליזם למשל בעיות בבלוטת התריס או ביותרת הכליה, וישנן גם תרופות אשר משפיעות על הגוף ומשבשות מנגנונים שונים בתפקוד שלו מה שעלול להביא להשמנה. השמנה מתבטאת פעמים רבות בעודפי שומנים באזורים שונים בגוף בעיקר באזור הבטן והמותניים אך ישנם אנשים בעלי נטייה לצבירת עודפי שומן בזרועות, פנים, ישבן ועוד.

כיצד מתמודדים עם השמנת יתר?

טיפול בהשמנת יתר הינו תהליך שדורש זמן והשקעה והדגש הוא על המוטיבציה והרצון של האדם לפעול בנושא. בין היתר חשוב לשלב מספר דברים ותפריט לדיאטה לרוב לא ייתן את המענה הרצוי שכן מעבר להפחתת כמות הקלוריות היומית חשוב לבצע פעילות גופנית באופן סדיר ולקבל תמיכה רגשית במהלך התהליך זה יכול להיות קבוצות תמיכה, פסיכולוג או מאמן אישי, חשוב לא פחות לעשות את התהליך בליווי רפואי כדי לעשות מעקב על המצב הבריאותי של האדם תוך כדי. כמובן שאם מדובר על השמנה הנובעת מבעיות הורמונליות או תרופות יש לטפל בחוסר האיזון הפיזי או לחילופין למצוא פתרון לתרופות אשר גורמות לשיבושים ולהשמנה. במצבים קיצוניים ניתוח לקיצור קיבה יכול להוות הפתרון הטוב ביותר לאדם.

ניתוח לקיצור קיבה – מהו?

ניתוח קיצור קיבה נקרא גם ניתוח בריאטרי, ניתוח אשר נחשב אחד מהפתרונות היעילים לאנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית אשר לא הצליחו לרדת במשקל בשום דרך אחרת ובין היתר אינם סובלים ממחלה מטבולית או אנדוקרינית. מטרת הניתוח היא להקטין את נפח הקיבה מה שמסייע לאדם לאכול פחות ובכך לרדת במשקל. יש סוגים שונים של ניתוחים כאשר סוג הניתוח יותאם לכל אדם באופן אינדיבידואלי בהתאם למצבו, לגיל ועוד. הניתוחים הללו מתבצעים על ידי לפרוסקופיה מה שאומר שהמטופל יחזור לעמוד על הרגליים תוך זמן קצר יחסית.

הירידה במשקל לאחר הניתוח מסייעת למטופל ליצור שיפור בקרב מחלות שונות מהם סבל למשל לאזן את רמות הסוכר בדם, כמות השומנים מה שמאפשר זרימת דם טובה יותר ותפקוד טוב יותר של הלב. כמו כן יורד עומס מעל המפרקים והשלד מה שבסופו של דבר מוריד תחלואה ומגדיל את הסיכוי להאריך חיים מה שכנראה לא היה קורה ללא הניתוח.

האם ניתוחים בריאטריים מאריכים את תוחלת החיים? מחקר רחב היקף בדק

ממחקר שנערך בסוף שנת 2020 ונועד להשוות את תוחלת החיים של מטופלים שסובלים מהשמנת יתר שעברו ניתוח בריאטרי לקיצור הקיבה לבין אלו שלא עברו ניתוח עולים נתונים מאוד מעודדים. מטופלים שסבלו מהשמנת יתר ועברו ניתוח קיצרו קיבה הצליחו להוריד ולשמר BMI של כ-35 לאורך זמן רב ותוחלת החיים שלהם הייתה ארוכה ב-3 שנים בהשוואה למטופלים שמנים שלא עברו ניתוח לקיצור קיבה, ששמרו על BMI בסביבות ה-40.
המחקר נערך בשוודיה, פורסם בכתב העת הרפואי והיוקרתי של ניו אינגלנד, הוא בדק מעל ל-5000 נבדקים וכלל מעקב הנפרס על פני 20 שנים. עוד התגלה במחקר כי ניתוחי קיצור קביה מורידים את הסיכון לאירועים מוחיים ולהתקפי לב

דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
cbd
CBD לחיות מחמד: הכל מהכלב לסוס

חיות המחמד שלנו מהוות חלק בלתי נפרד מהמשפחה. כל אדם דואג לחיות המחמד שלו, מטפל בהם, אוהב אותן ועונה על כל הצרכם שיש להן. אין ספק שכאשר חיית המחמד צריכה טיפול כלשהו, הבעלים שלה עושים את כל מה שניתן בכדי שהיא תקבל את הטיפול הטוב ביותר. חשוב לדעת כי כיום מעבר לשירותי רפואה רגילים שמקבלים חיות מחמד אצל וטרינר, ניתן למצוא עבור בעיות רפואיות וכאבים שהם סובלים מהם, מגוון טיפולים משלימים או אלטרנטיביים, כאשר אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר הוא סיבידי לטיפול בחיות מחמד.

לקריאת המאמר »
ויטמין A
תפקידו של ויטמין A במזון: יתרונות, השפעות ותפקידו

ויטמין A הוא רכיב תזונתי חיוני הממלא תפקיד מכריע בשמירה על תפקודים שונים בגוף האדם. נמצא באופן טבעי במגוון מזונות, ויטמין מסיס שומן זה תורם באופן משמעותי לראייה, לתפקוד החיסוני, לבריאות העור ולצמיחת תאים. עם זאת, בעוד שצריכה נאותה של ויטמין A חיונית לרווחה הכללית, צריכה מופרזת עלולה להוביל לרעילות, תוך שימת דגש על החשיבות של הבנת המקורות וההשפעות שלה.

לקריאת המאמר »
השמנת יתר
הקשר בין השמנת יתר לתפקוד מיני

השמנת יתר היא מגיפה הולכת וגוברת ברחבי העולם, כשישראל אינה יוצאת דופן. בעוד שהסיכונים הבריאותיים של השמנת יתר מתועדים היטב, לעתים קרובות מתעלמים מהשפעתה על התפקוד המיני. מחקרים הראו קשר ברור בין השמנת יתר וחוסר תפקוד מיני, במיוחד אצל גברים. הבנת הקשר הזה חיונית לטיפול הן בהיבטים הפיזיים והן בהיבטים הרגשיים של בריאות מינית.

לקריאת המאמר »
טיפול סיעודי מקיף להשמנה

בהתמודדות עם האתגרים הרב-גוניים שמציבה השמנת יתר, טיפול סיעודי ממלא תפקיד מרכזי בקידום בריאות הוליסטית ושיפור תוצאות המטופל. השמנת יתר, המאופיינת בהצטברות יתר של שומן

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!