פיזיותרפיה בבית המטופל אחרי ניתוח בריאטרי

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

ניתוחים בריאטריים נועדו לטפל בצורה משביעת רצון באנשים שסובלים מעודף משקל קיצוני ואף מהשמנה חולנית. מכיווןפיזיותרפיה בבית אחרי ניתוח בריאטרי שהשמנה מסוג זה עלולה לגרום למגוון מחלות נוספות ואף מקושרת עם סיכון לתמותה מוקדמת, זוכה הניתוח להצלחה בקרב אנשים שלא מצליחים להפחית במשקל בשיטות אחרות. מחקרים רבים מגלים כי פיזיותרפיה לאחר ניתוח בריאטרי חיונית לשימור הירידה במשקל ומניעת העלאה חוזרת במשקל. לפיזיותרפיה בבית יתרונות מגוונים, מה שהופך אותה לעדיפה לעומת שיקום במכון לשיקום או בבית חולים.

תוכנית שיקום מותאמת אישית בבית המטופלים

פיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח בריאטרי נעזרת בצוות רב תחומי, הכולל בין היתר עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסט, דיאטנית ועוד. בבסיס ההצלחה עומדת תוכנית שיקום אישית. אמנם הפיזיותרפיה היא חלק חשוב ממנה, אך גם לרבדים האחרים יש משמעות. התוכנית, במשמעותה הנרחבת, נועדה לספק את התמיכה הרגשית הרצויה, לסייע מבחינת מוטיבציה, הקניית הרגלי חיים בריאים וכמובן, אימון גופני.

שיקום בבית תורם לשיפור הבריאות והמפחית דרמטית את התחלואה

השמנה חולנית ועודף משקל הופכים לבעיות נפוצות מאוד באוכלוסייה הכללית. אי לכך, הניתוחים הבריאטריים הופכים גם הם לפופולריים מאוד. המועמדים לניתוח ולאחר מכן לפיזיותרפיה בבית הם אנשים בוגרים, בעלי מדד BMI שעולה על 30 אך עשוי להגיע לפעמים גם ל-40 ויותר. הניתוח והפיזיותרפיה שאחריו נמצאו כיעילים להפחתת הסיכון לסוכרת, להתקפי לב, לדום נשימה בשינה, שבץ ועוד. החשיבות של פיזיותרפיה בליווי איש מקצוע בבית, עצומה. מרבית האנשים שהגיעו למצב שבו הם זקוקים לניתוח ניהלו חיים עם מעט מאוד פעילות גופנית. התגייסות לטובת תוכנית הטיפול צריכה להיעשות קרוב ככל שניתן לשחרור מבית החולים. כך שמוקנים הרגלים בריאים יותר ומהר, פעילות קבועה לצד הקפדה על דיאטה בריאה לאחר הניתוח, כך גדל הסיכוי לשמור על משקל תקין.

מדוע כדאי לשקול פיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח בריאטרי?

נמצא כי פיזיותרפיה בבית מעלה במידה ניכרת את המוטיבציה לבצע את התרגילים השונים ולהקפיד בכלל, על שגרה יום יומית בריאה ונכונה יותר. בבית, ניתן להיעזר לפני או אחרי הפיזיותרפיה בשיחות עם חברים וקרבה לבני משפחה. בבית, לעומת פיזיותרפיה במרפאה או במוסד שיקומי, האווירה נעימה ומשוחררת יותר. בנוסף, בבית לא קיימת כמעט סכנה של חשיפה לאנשים החולים במחלות חריפות, אין חיידקים אלימים וחשיפה לזיהומים. אימונים אירוביים בבית, עם תרגול נוסף, יכולים לסייע לחיזוק שרירים, לחיזוק העצמות, שיפור טווח התנועה וכן שיפור מצב הרוח. הקניית הרגלי החיים הבריאים נועדו, בשאיפה, להישאר עם המטופל או המטופלת גם להמשך הדרך.

פיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח בריאטרי – איך זה עובד בפועל?

הפיזיותרפיה מותאמת בבית לכל מטופל או מטופלת, לפי מצב בריאות כללית, גיל, כושר גופני לפני הניתוח ופרמטרים נוספים. מקובל לקיים אימונים גופניים מספר פעמים בשבוע, עם דגש על אירובי ותרגילים לחיזוק הלב.

בתחילה הפיזיותרפיה עשויה להתקיים 3 עד 5 פעמים בשבוע, עשרים דקות עד חצי שעה ביום ולפעמים יותר. חשוב להדגיש כי לא חייבים לקיים פעילות גופנית אינטנסיבית מאוד על מנת לשמר את תוצאות הניתוח, אולם מה שחשוב זה ההתמדה. עדיף לנהל תרגול של כחצי שעה ביותר לפחות, לשמירה על המשקל. הפיזיותרפיה כוללת בין היתר:

  • פעילות על הליכונים, לשיפור לב ריאה.
  • תרגילים עם אלמנטים לשיווי משקל וחיזוק שרירים מייצבים.
  • אימוני גמישות ויציבות.
  • התעמלות אירובית מגוונת, לשמירה על עניין ומוטיבציה.

ככל שתוכנית השיקום מתקדמת מומלץ להעריך מחדש את תוכנית האימון והפיזיותרפיה. במידת האפשר, כדאי להגביר את רמת הפעילות עד שמצלחים לשמר את המשקל ולהשאיר את הגוף פעיל ונמרץ, לרווחת המטופל ושיפור הבריאות הכללית.

מקורות ולקריאה נוספת:
https://www.coraphysicaltherapy.com/physical-therapy-for-pre-and-post-bariatric-surgery/
https://www.pennpartners.org/blog/acute-therapy-expertise-general-injury-prevention-outpatient-therapy-physical-therapy
https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/bari.2019.0048

פיזיותרפיה בבית אחרי ניתוח בריאטרי
דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!