פיזיותרפיה בבית המטופל אחרי ניתוח בריאטרי

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

ניתוחים בריאטריים נועדו לטפל בצורה משביעת רצון באנשים שסובלים מעודף משקל קיצוני ואף מהשמנה חולנית. מכיווןפיזיותרפיה בבית אחרי ניתוח בריאטרי שהשמנה מסוג זה עלולה לגרום למגוון מחלות נוספות ואף מקושרת עם סיכון לתמותה מוקדמת, זוכה הניתוח להצלחה בקרב אנשים שלא מצליחים להפחית במשקל בשיטות אחרות. מחקרים רבים מגלים כי פיזיותרפיה לאחר ניתוח בריאטרי חיונית לשימור הירידה במשקל ומניעת העלאה חוזרת במשקל. לפיזיותרפיה בבית יתרונות מגוונים, מה שהופך אותה לעדיפה לעומת שיקום במכון לשיקום או בבית חולים.

תוכנית שיקום מותאמת אישית בבית המטופלים

פיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח בריאטרי נעזרת בצוות רב תחומי, הכולל בין היתר עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסט, דיאטנית ועוד. בבסיס ההצלחה עומדת תוכנית שיקום אישית. אמנם הפיזיותרפיה היא חלק חשוב ממנה, אך גם לרבדים האחרים יש משמעות. התוכנית, במשמעותה הנרחבת, נועדה לספק את התמיכה הרגשית הרצויה, לסייע מבחינת מוטיבציה, הקניית הרגלי חיים בריאים וכמובן, אימון גופני.

שיקום בבית תורם לשיפור הבריאות והמפחית דרמטית את התחלואה

השמנה חולנית ועודף משקל הופכים לבעיות נפוצות מאוד באוכלוסייה הכללית. אי לכך, הניתוחים הבריאטריים הופכים גם הם לפופולריים מאוד. המועמדים לניתוח ולאחר מכן לפיזיותרפיה בבית הם אנשים בוגרים, בעלי מדד BMI שעולה על 30 אך עשוי להגיע לפעמים גם ל-40 ויותר. הניתוח והפיזיותרפיה שאחריו נמצאו כיעילים להפחתת הסיכון לסוכרת, להתקפי לב, לדום נשימה בשינה, שבץ ועוד. החשיבות של פיזיותרפיה בליווי איש מקצוע בבית, עצומה. מרבית האנשים שהגיעו למצב שבו הם זקוקים לניתוח ניהלו חיים עם מעט מאוד פעילות גופנית. התגייסות לטובת תוכנית הטיפול צריכה להיעשות קרוב ככל שניתן לשחרור מבית החולים. כך שמוקנים הרגלים בריאים יותר ומהר, פעילות קבועה לצד הקפדה על דיאטה בריאה לאחר הניתוח, כך גדל הסיכוי לשמור על משקל תקין.

מדוע כדאי לשקול פיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח בריאטרי?

נמצא כי פיזיותרפיה בבית מעלה במידה ניכרת את המוטיבציה לבצע את התרגילים השונים ולהקפיד בכלל, על שגרה יום יומית בריאה ונכונה יותר. בבית, ניתן להיעזר לפני או אחרי הפיזיותרפיה בשיחות עם חברים וקרבה לבני משפחה. בבית, לעומת פיזיותרפיה במרפאה או במוסד שיקומי, האווירה נעימה ומשוחררת יותר. בנוסף, בבית לא קיימת כמעט סכנה של חשיפה לאנשים החולים במחלות חריפות, אין חיידקים אלימים וחשיפה לזיהומים. אימונים אירוביים בבית, עם תרגול נוסף, יכולים לסייע לחיזוק שרירים, לחיזוק העצמות, שיפור טווח התנועה וכן שיפור מצב הרוח. הקניית הרגלי החיים הבריאים נועדו, בשאיפה, להישאר עם המטופל או המטופלת גם להמשך הדרך.

פיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח בריאטרי – איך זה עובד בפועל?

הפיזיותרפיה מותאמת בבית לכל מטופל או מטופלת, לפי מצב בריאות כללית, גיל, כושר גופני לפני הניתוח ופרמטרים נוספים. מקובל לקיים אימונים גופניים מספר פעמים בשבוע, עם דגש על אירובי ותרגילים לחיזוק הלב.

בתחילה הפיזיותרפיה עשויה להתקיים 3 עד 5 פעמים בשבוע, עשרים דקות עד חצי שעה ביום ולפעמים יותר. חשוב להדגיש כי לא חייבים לקיים פעילות גופנית אינטנסיבית מאוד על מנת לשמר את תוצאות הניתוח, אולם מה שחשוב זה ההתמדה. עדיף לנהל תרגול של כחצי שעה ביותר לפחות, לשמירה על המשקל. הפיזיותרפיה כוללת בין היתר:

  • פעילות על הליכונים, לשיפור לב ריאה.
  • תרגילים עם אלמנטים לשיווי משקל וחיזוק שרירים מייצבים.
  • אימוני גמישות ויציבות.
  • התעמלות אירובית מגוונת, לשמירה על עניין ומוטיבציה.

ככל שתוכנית השיקום מתקדמת מומלץ להעריך מחדש את תוכנית האימון והפיזיותרפיה. במידת האפשר, כדאי להגביר את רמת הפעילות עד שמצלחים לשמר את המשקל ולהשאיר את הגוף פעיל ונמרץ, לרווחת המטופל ושיפור הבריאות הכללית.

מקורות ולקריאה נוספת:
https://www.coraphysicaltherapy.com/physical-therapy-for-pre-and-post-bariatric-surgery/
https://www.pennpartners.org/blog/acute-therapy-expertise-general-injury-prevention-outpatient-therapy-physical-therapy
https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/bari.2019.0048

פיזיותרפיה בבית אחרי ניתוח בריאטרי
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
שאיבת שומן בבית השחי: כל מה שחשוב לדעת

שאיבת שומן היא הליך קוסמטי ידוע המסייע לאנשים להשיג את צורת הגוף הרצויה על ידי הסרת שומן עודף מאזורים ספציפיים בגוף. אמנם מקושר בדרך כלל לפיסול הבטן, הירכיים או הירכיים, אך ניתן להשתמש בשאיבת שומן גם כדי לכוון לבלוטות זיעה מוגזמות בבית השחי. טכניקה זו, המכונה שאיבת שומן בבית השחי, מציעה פתרון קבוע עבור אנשים הסובלים מהזעת יתר בבית השחי. במאמר זה נחקור את תהליך שאיבת השומן בבית השחי ואת היתרונות שהוא יכול לספק.

לקריאת המאמר »
קיצור קיבה
ניתוחים אסתטיים לאחר ניתוח קיצור קיבה

יש היום שלושה סוגים של ניתוחים להרזיה או לירידה במשקל, הנקראים ניתוחים בריאטרים (Bariatric): מעקף קיבה (Roux-en-Y), רצועת קיבה מתכווננת, וניתוח שרוול קיבה. עם זאת, זכרו שלא משנה איזה הליך תעברו כדי לרדת במשקל, עדיין אתם חייבים להקפיד על תזונה נכונה ועל אמון גופני קבוע, כדי לשמור על התוצאות הטובות לאורך זמן. אחרי הכול הניתוח הוא רק כלי המסייע לתהליך הירידה במשקל.

לקריאת המאמר »
זיעה
לפענח את תופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר: מה שאתה צריך לדעת

הזעת יתר, הידועה גם בשם הזעת יתר, היא מצב המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בעוד שהזעה היא תהליך טבעי שעוזר לווסת את טמפרטורת הגוף, להזעת יתר עלולה להיות השפעה מזיקה על איכות החיים של האדם. במאמר זה נעמיק בתופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר ונבדוק דרכים יעילות לטיפול במצב זה.

לקריאת המאמר »
רופא שיניים
הנוחות של רופא שיניים בבית: הבאת טיפולי שיניים לפתח תקווה

בעולם המהיר של היום, למצוא זמן לבקר אצל רופא השיניים יכול להיות אתגר. לכן הרעיון של רופא שיניים עד הבית הפך ליותר ויותר פופולרי, במיוחד בערים שוקקות כמו פתח תקווה, ישראל. עם הנוחות של קבלת רופא שיניים פרטי לפתח ביתך, אנשים יכולים כעת לתעדף את בריאות הפה שלהם ללא הטרחה של נסיעה לעבודה או המתנה במרפאה צפופה.

לקריאת המאמר »
החשיבות של הסרת שיער לפני ניתוח: שיקולים ושיטות מפתח

כאשר מדובר בהכנה לניתוח, ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון, אחד מהם הוא האם יש להסיר שיער לפני ההליך או לא. למרות שזה עשוי להיראות כמו פרט טריוויאלי, הסרת שיער נכונה משחקת תפקיד מכריע בהבטחת תוצאות ניתוחיות אופטימליות ובמזעור סיבוכים פוטנציאליים.

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!