החלמה והתאוששות מניתוח מעקף תריסריון

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

רופאהניתוח בריאטרי למעקף תריסריון משפר את החיים באופן משמעותי, אך כרוך גם בחוסר נוחות משמעותית. באמצעות הקפדה על התנהגות נכונה טרם הניתוח ולאחריו, ניתן לשפר או למנוע, כמעט לחלוטין, את תופעות הלוואי השליליות ולעבור את תקופת ההתאוששות בהצלחה.

תופעות הלוואי הנפוצות וכיצד ניתן להימנע מהן

תקופת ההתאוששות מניתוח בריאטרי למעקף תריסריון, כרוך בתופעות לוואי, שלמרות חוסר הנוחות שלהן, עדיין היתרונות משמעותיים ביותר וכדאי לסבול את חוסר הנוחות, אך יש להבין כיצד למזער אותם, במיוחד על מנת למנוע התרחשות סיבוכים חמורים יותר. החדשות הטובות הן שסיבוכים וסיכונים רבים ניתנים למניעה באמצעות הקפדה על הרגלים נכונים, במיוחד עם הקפדה על תזונה מתאימה ושיטות אכילה נכונות.

חוסר סבילות למזון, משקאות מסוימים ותרופות

לאחר ניתוח מעקף תריסריון, הקיבה מפתחת חוסר סבילות למזונות, משקאות ותרופות מסוימים מהם יש להימנע, ולהקפיד על הרגלי תזונה חדשים בהתאם להמלצת המנתח והתזונאית. חשוב להתייעץ עם הרופא לגבי צריכת התרופות המתאימות, כולל משככי כאבים קלים כגון אדוויל, היות ותרופות מסוימות עלולות לפגוע בקיבה לאחר הניתוח ולגרום לכיבים.

לגבי אלכוהול, כמות מתונה ביותר עדיין נחשבת למותרת, אך לאלכוהול יש השפעה שונה באופן עמוק על הגוף בהשוואה לעבר.

ראשית, הוא אינו מתאים לתזונה החדשה בשל הכמויות הגדולות של קלוריות הנמצאות במשקאות אלכוהוליים רבים. שנית, האלכוהול עלול להוביל למספר תופעות לוואי חדשות. לבסוף, לאחר ניתוח מעקף תריסריון, השפעת האלכוהול על המערכת הגופנית עלולה לגרום למחלת כבד חמורה.

באשר למעשנים, הם חייבים להפסיק מיד לעשן. עישון לאחר הניתוח מגביר את הסיכויים לתופעות לוואי של כיבים.

תסמונת הצפה

באופן כללי, ניתוח מעקף תריסריון כרוך בתופעות לוואי של חולשה, סחרחורת, חום, בחילות ודופק לב מואץ. תופעות אלו מתרחשות מיד לאחר האכילה או זמן קצר לאחריה, והן נובעות מריקון מהיר באופן חריג של הבטן. ניתן למנוע לחלוטין תסמונת הצפה באמצעות תזונה נכונה, ובחירה במזונות בריאים.

התייבשות

דלדול חריג בנוזלי גוף ניתן למניעה באמצעות הקפדה על שתיית שפע מים בחודשים שלאחר הניתוח, עד ליטר ליום. שתייה מספקת תמנע או תפחית באופן משמעותי את הבחילות וההקאות הגורמות להתייבשות ולבעיות חמורות יותר. במקרים חמורים של התייבשות, יש צורך לשוב לבית החולים לקבלת עירוי נוזלים וויטמינים.

קשיי בליעה

נגרמים כתוצאה מאכילה מהירה מידי, כמויות גדולות מידי של מזון, או חוסר הקפדה על לעיסת המזון היטב. ניתן להימנע מתופעות אלו באמצעות הקפדה על היגיינת אכילה טובה.

אבנים בכיס המרה

אלו הן אבנים קטנות של כולסטרול הנוצר במעברי כיס המרה. הן עלולות להיווצר כתופעת לוואי של ניתוח מעקף תריסריון ומתרחשות בקרב שליש מהמטופלים. לטיפול במצב זה, המנתח עשוי להסיר את כיס המרה במהלך הניתוח או לרשום למטופל צריכת תוספי מלח לאחר הניתוח.

נשירת שיער

מתרחשת במידה מסוימת בקרב רוב המטופלים ועלולה להיגרם כתוצאה מחוסרים תזונתיים או כתגובת הגוף לניתוח המורכב. מרבית המטופלים חווים הפסקה בנשירת השיער ומתחילים להצמיח שיער מחדש בתוך שלושה חודשים עד חצי שנה לאחר הניתוח. יש להשלים את התזונה עם חלבון, ויטמין B, מגנזיום, סידן ואבץ. ויטמינים אחרים בהמלצת תזונאית מסייעים אף הם למנוע נשירת שיער ולשפר את צמיחתו.

קלקול קיבה

מצב זה הוא חוסר יכולת, או קושי של הקיבה לעכל מזון. העיכול אינו שלם ומתבטא בתחושת צריבה או חוסר נוחות בבטן העליונה. הטיפול בדרך כלל פשוט וכולל שינויי תזונה כגון הימנעות ממזונות שומניים או הגבלת צריכת הנוזלים לשעות מסוימות ביום.

אלכוהול, ותרופות מסוימות גורמים להפרעות עיכול, והרופא ימליץ על התרופות הנכונות המתאימות לתקופה שלאחר הניתוח. אם שינויי התזונה אינם עובדים, ניתן לקחת נוגדי חומצה וחוסמי H2.

 

אולי יעניין אותך גם:

ניתוח בריאטרי עשוי להקטין את הסיכוי לסרטן הרחם

Picture of דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!