מעקף קיבה

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

מעקף קיבהבעשורים האחרונים החלה מגמת השמנת היתר וכתוצאה מכך גם עלתה התחלואה המטבולית ואף הגיעה לה לכדי 25 אחוזים מקרב כלל האוכלוסיה הבוגרת בישראל. עקב כך, עלה הצורך במציאת פיתרון נגיש ופשוט יותר כמזור לכך. שכן, עד כה הפיתרון המרכזי היה ביצוע ניתוחים כירורגיים. כמזור רפואי חדיש הגתה הרפואה את האנדוסקופיה הבריאטרית, כלומר- ניתוחים בריאטריים. משמעות ביצוע הליכים אלו הוא טיפול בעודף משקל על ידי קיצור קיבה וללא כל התערבות כירורגית. כך, יכול המטופל להוריד ממשקלו באופן משמעותי במיוחד ואף לשמור על כך לטווח הארוך. וכן, באופן מאוזן ובריא יותר ולאורך שנים. באמצעות הטיפול האנדוסקופי, דוגמת מעקף קיבה שהוא אחד הניתוחים הבריאטריים הרדיקליים ביותר, ניתן להקטין את נפח וגודל הקיבה באופון משמעותי, וכתוצאה מכך לאפשר למטופל לרדת במשקל באופו מהיר.

ניתוחים בריאטריים כמו ניתוח מעקף קיבה מתבצע בהרדמה מלאה, כך שהמטופל לא חש דבר. המטרה המרכזית היא הקטנת נפחה של הקיבה ויצירת השרייה של תת ספיגה. בהשוואה לכל הליך כירורגי, ניתוחים בריאטריים פשוטים יותר לביצוע, גם עבור הרופא המטפל וגם עבור המטופל, ובהתאמה גם פוחת זמן ביצוע ההליך, וכן זמני ההתאוששות והאשפוז. בממוצע, הפעולה האנדוסקופית אורכת כשעתיים, ולעיתים אף פחות. משך זמן ההתאוששות קצר יחסית, ובממוצע אורך כיממה אחת בלבד עד שתיים, של זמן אישפוז. 

מעקף קיבה- ניתוח בריאטרי לירידה משמעותית במשקל

ניתוח בריאטרי מסוג מעקף קיבה הוא אחד הניתוחים בעלי אחוז הירידה במשקל הגבוה ביותר מבין הניתוחים הבריאטריים. מדובר בניתוח רדיקלי באופן יחסי, לכל שאר הניתוחים הבריאטריים, אך מטרותיו ותוצאותיו בהתאם. מטרת ניתוח זה היא הקטנה משמעותית של נפח הקיבה, ויצירת מעקף של התריסריון וכן של חלק ניכר מהמעי הדק, והכל במטרה לבצע השרייה של תת ספיגה. ניתוח מעקף הקיבה מבטל הלכה למעשה את השסתום התחתון של הקיבה, ולכן חשוב להכיר כי הוא מעט יותר נוטה לסיכון כמו הצפה, צניחה ברמות הסוכר, הזעת יתר, דפיקות לב מואצות, חולשה גופנית וכדומה. כמובן, שאין אלו חד משמעיים בשום מקרה, ובכל מקרה יש להיעזר בחוות דעתו של הרופא המנתח שלך.

בביצוע ניתוח מעקף קיבה מחלק המנתק את הבטן לשני שקיקים, עליון ותחתון. כך שההליך יוצר מצב בו החלק התחתון של המעי הדק מתמזג לכדי הכיס העליון הנוצר, הקטן יותר. בצורה זו כל הכנסה של כמות מזון קטנה, דוגמת כוס, מספקת את הקיבה באופן יוצא דופן, והמטופל מגיע מהר לכדי תחושת שובע ובמהירות גבוהה יותר. וכן, האוכל אינו מתפרק או נספג במערכת טרם היציאה מהגוף.וכך, יורד במשקל מהר מאד. ניתוח מעקף קיבה מתבצע על ידי שיטה לפרוסקופית. כלומר, המנתח מבצע בין ארבעה לחמישה חתכים בבטן, כמובן בצורה מקצועית ובטוחה. 

מבחינת יתרונות ההליך ניתוח מעקף קיבה, אנו כמובן תחילה נציין את התוצאות המהירות והמשמעותיות ביותר שניתן לקבל. הליך זה כרוך בהרבה פחות סיכונים מאשר כל הליך כירורגי, אף בהיותו הרדיקלי מבין הניתוחים הבריאטריים. הוא פשוט, ואיננו מצריך התערבות מסיבית מצד המנתח, בייחוד בהשוואה לניתוח קיבה והרזיה אחרים. בסופו של דבר, התוצאות מדברות בשטח והמטופל יפחית כשמונים אחוזים ממשקלו. אותה ירידה תתהווה בורה בריאה וטובה יותר, בוודאי ביחס לניתוח כירורגי.

עקב היותו של ההליך בריאטרי, הוא מאפשר למטופל גם קיצור זמן ההחלמה, כמו גם קיצור זמן ביצוע ההליך עצמו. בצורה זו גם הסיכונים פחותים באופן משמעותי, ההליך קצר, והירידה במשקל- טובה ונעימה יותר עבור המטופל. בסופו של דבר, מאבד המטופל את אותו אחוז משקל משל היה מאבד בניתוח כירורגי, רק בורה הבה יותר קלה, פחות מסובכת והרבה פחות מסוכנת.

תוצאות הניתוחים הבריאטריים

תוצאות הניתוחים הבריאטריים מדברות בעד עצמן, ולרוב לאחר הפעולה האנדוסקופית נראה ירידה מהירה מאד, של עד 20 אחוזים ממשקל הגוף, באופן מהיר למדי. אחד היתרונות המרכזיים של ההליך הוא שמירת המצב לטווח הארוך ואף לשנים רבות קדימה. ועוד, לאחר ביצוע הפעולה מקבל המטופל הנחיות תזונתיות מדויקות, כיצד לאכול, מה נכון לאכול, מבחינת מוצקים ונוזלים ועד בכלל. למעשה, ביצוע ההליך מאפשר למטופל להקנות לעצמו אורח חיים חדש, בריא יותר וכמובן- אסתטי יותר. ואין ספק כי מדובר באפשרות שונה, טובה ונגישה הרבה יותר, לאור העובדה שעד כה האפשרות היחידה שעמדה בפני המטופלים היו הניתוחים הכירורגיים. הפעולות האנדוסקופיות מאפשרות טכניקה יחודית, טובה וקלה יותר והרבה פחות מסוכנת.

נציין, התוצאה מאותו הליך אנדוסקופי כמעט וזהה לזו המתקבלת לאחר ביצוע הליך כירורגי (ניתוח). לאחר ביצוע הניתוח הבריאטרי מגיע המטופל במהירות גבוהה יותר לתחושת שובע, שכן הקיבה קטנה יותר. עקב כך נדרשת כמות מזון פחותה הרבה יותר על מנת לשבוע. בנוסף לכך, גם יכולת הקיבה לצרוך מזון מעובד או מורכב משתנה ומתמתנת באופן משמעותי, ואף במאת האחוזים מבחינת צריכה של סוכרים, פחמימות פשוטות ושומנים.

וגולת הכותרת, תוצאות הירידה במשקל מדברות באחוזים גבוהים למדי. מחקרים מראים נתוני ירידה של עד 50 אחוזים מעודף המשקל בשנה הראשונה! לאחר מכן, ממשיכה הירידה במשקל באחוזים מתונה ואף עד חמש שנים קדימה, בטווח ממוצע של עשרה אחוז בשנה החמישית. באמצעות ירידה מתונה זו יכול המטופל להסתגל לגופו החדש בצורה מאוזנת ומתונה, ולהתרגל לאורח החיים החדש בצורה הנכונה ביותר. וכן, מבחינת הפן הבריאותי, צפוי שיפור ניכר במיוחד. שכן, עם הירידה המסיבית במשקל ישנה גם נסיגה של מחלות דוגמת לחץ דם גבוה, דום נשימה בשינה, סכרת, בעיות אורתופדיות שונות, צרבות, מחלות לב ועוד ועוד. לכל פרט נוסף, התייעצות וכדומה, הנכם מוזמנים ליצור קשר עימנו ונענה בהקדם.

קראו עוד: תזונה לפני ואחרי ניתוח מעקף קיבה

מעקף קיבה
Picture of דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!