ניתוח לב פתוח – על התהליך וההחלמה

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

כשמדברים על ניתוח לב פתוח קשה שלא לחוש צמרמורת וחשש. מדובר בניתוח סבוך ומסורבל, אך כזה שכבר הצליח להציל חיים במשך עשורים. זהו הליך מורכב כמו האיבר שברצוננו לרפא ולתקן, הלב. הוא אחד האיברים החשובים ביותר בגוף ובכל עת, הוא נתון לאיומים ממגוון סוגים; החל מהיעדר פעילות ספורטיבית, תזונה לקויה, סטרס ועוד.

כיום, מחלות לב הן הגורם שנמצא במקום השני ברשימת המחלות הגורמות לתמונה במערב, ולמרבה הצער ישנן בעיות ומחלות לב רבות המצריכות טיפול, לעתים גם מידי. אחת הדוגמאות השכיחות ביותר, היא כאשר נוצרת סתימה של אחד מעורקי הלב, הפוגעת בתפקוד השריר ולעתים לאיטום הלב, או כפי שאנו מכירים אותו – התקף לב. זהו מצב אחד מיני רבים הדורשים טיפול דחוף ומהיר לשחרור הסתימה והמצב מסכן החיים.

ניתוח לב פתוח – כך מתבצע התהליך

טרם הניתוח יש להישאר פעילים ככל הניתן. יש להתייעץ עם המנתח לגבי הפסקת תרופות מסוימות והאם קיים צורך בייעוץ נוסף של רופאים מתחומים אחרים. המועד בו נקבע ניתוח לב פתוח ייראה כך:

  • בשלב הראשון תתבצע הכנה לקראת הניתוח וכן ההרדמה.
  • כעת יבוצע חתך ראשוני, ולאחריו ניסור עצם בית החזה במטרה לחשוף את הלב ולחבר את מערכת הדם למכונת הלב והריאה, שתספק דם מחומצן לגוף במהלך הניתוח. בטכניקה זו מתבצעים ניתוחי מעקפים, ניתוח להחלפת אבי העורקים, השתלות לב ועוד.
  • כחלק מהניתוח יתבצע עיכוב של מערכת הקרישה בגוף, שלאחריו תחזור לתפקוד מלא.
  • ניתוח לב פתוח אורך בין 4-5 שעות החל משלב החתך ועד התפר האחרון.

לאחר הניתוח, יש לשהות יום-יומיים במחלקת טיפול נמרץ. לאחר שהצוות יוודא כי הכל כשורה, תתבצע העברה למחלקה למספר ימים עד לשחרור להמשך החלמה בבית.

חשוב לציין שהחזרה לשגרה מלאה לאחר ניתוח לב אורכת בין 3 שבועות ל-3 חודשים, בהם יש להקפיד להימנע מלשאת משאות כבדים, ויש הממליצים להימנע גם מנהיגה לאורך כל 3 החודשים. כדאי לדעת כי קיימות תוכניות שיקום לחולים לאחר ניתוח לב, במסגרתן מותאמות לכל חולה תוכניות כושר גופני, לצד תפריט.

מתי עלולים להזדקק לניתוח זה?

הצורך לבצע ניתוח לב פתוח עולה לעתים בשל מחלת עורקים, שבה העורקים של הלב חסומים או צרים מידי, ניתוח זה יכול ליצור מעקף באמצעות עורק ממקום אחר בגוף. אולי מדובר במקרה בו עולה צורך לבצע תיקון או החלפת מסתם לב שאינו נפתח או נסגר כראוי, שמשפיע על יכולת הלב לשאוב דם ביעילות. במצבים אחרים ייתכן שמדובר בפגמים מולדים בלב, הדורשים תיקון לתפקוד לב בריא יותר.

במהותו, ניתוח זה הוא אמצעי שכיח שמטרתו להתמודד, לטפל ולתקן מצבי לב חמורים שלא ניתן לטפל בהם בשיטות פולשניות ומסובכות פחות, כדי לשפר את איכות החיים ולשמור – פשוטו כמשמעו, על פעימות הלב.

דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
cbd
CBD לחיות מחמד: הכל מהכלב לסוס

חיות המחמד שלנו מהוות חלק בלתי נפרד מהמשפחה. כל אדם דואג לחיות המחמד שלו, מטפל בהם, אוהב אותן ועונה על כל הצרכם שיש להן. אין ספק שכאשר חיית המחמד צריכה טיפול כלשהו, הבעלים שלה עושים את כל מה שניתן בכדי שהיא תקבל את הטיפול הטוב ביותר. חשוב לדעת כי כיום מעבר לשירותי רפואה רגילים שמקבלים חיות מחמד אצל וטרינר, ניתן למצוא עבור בעיות רפואיות וכאבים שהם סובלים מהם, מגוון טיפולים משלימים או אלטרנטיביים, כאשר אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר הוא סיבידי לטיפול בחיות מחמד.

לקריאת המאמר »
ויטמין A
תפקידו של ויטמין A במזון: יתרונות, השפעות ותפקידו

ויטמין A הוא רכיב תזונתי חיוני הממלא תפקיד מכריע בשמירה על תפקודים שונים בגוף האדם. נמצא באופן טבעי במגוון מזונות, ויטמין מסיס שומן זה תורם באופן משמעותי לראייה, לתפקוד החיסוני, לבריאות העור ולצמיחת תאים. עם זאת, בעוד שצריכה נאותה של ויטמין A חיונית לרווחה הכללית, צריכה מופרזת עלולה להוביל לרעילות, תוך שימת דגש על החשיבות של הבנת המקורות וההשפעות שלה.

לקריאת המאמר »
השמנת יתר
הקשר בין השמנת יתר לתפקוד מיני

השמנת יתר היא מגיפה הולכת וגוברת ברחבי העולם, כשישראל אינה יוצאת דופן. בעוד שהסיכונים הבריאותיים של השמנת יתר מתועדים היטב, לעתים קרובות מתעלמים מהשפעתה על התפקוד המיני. מחקרים הראו קשר ברור בין השמנת יתר וחוסר תפקוד מיני, במיוחד אצל גברים. הבנת הקשר הזה חיונית לטיפול הן בהיבטים הפיזיים והן בהיבטים הרגשיים של בריאות מינית.

לקריאת המאמר »
טיפול סיעודי מקיף להשמנה

בהתמודדות עם האתגרים הרב-גוניים שמציבה השמנת יתר, טיפול סיעודי ממלא תפקיד מרכזי בקידום בריאות הוליסטית ושיפור תוצאות המטופל. השמנת יתר, המאופיינת בהצטברות יתר של שומן

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!