ניתוח מעקף קיבה

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

מנתחניתוח מעקף קיבה הוא ניתוח בריאטרי המשלב אלמנט רסטרקטיבי עם אלמנט של תת ספיגה. בניתוח מחלקים את הקיבה שנפחה הסטנדרטי נע בין 1000-1500 סמ"ק לשני חלקים, שאחד מהם הוא כיס בנפח של חמישה עשר עד עשרים סנטימטרים בלבד. זהו החלק שנשאר מחובר לוושט כך שהאוכל הנצרך מגיע לכיס קטן זה.

מכיס זה מייצר המנתח חיבור מלאכותי למעי הדק. הקוטר של אתר ההשקה בין כיס הקיבה העליון לבין המעי הדק צר ביותר ויחד עם נפחו הצנוע של הכיס, הוא מהווה את האלמנט הרסטרקטיבי של הניתוח. הכיס העליון של הקיבה מתמלא במהירות רבה מאוד במזון במהלך הארוחה אך עקב קוטרו הצר של אזור ההשקה, קצב הפינוי שלו וההתרוקנות שלו איטי מאוד.

ניתוח מעקף קיבה גורם לתת ספיגה שכן המזון עוקף את רוב רובה של הקיבה, עוקף את התריסריון ואף עוקף חלק מהמעי הדק. ניתוח מעקף קיבה זה נחשב לנפוץ ביותר ולשכיח ביותר בארצות הברית (בישראל הניתוח השכיח ביותר הוא שרוול קיבה) וכבר למעלה מארבעים שנה מבצעים אותו בהצלחה רבה מאוד.

השפעת ניתוח מעקף קיבה על המשקל

נכון לכתיבת שורות אלה החוקרים בתחום עדיין לא תמימי דעים בנוגע לאופן שבו הניתוח משפיע על המשקל או ליתר דיוק בנוגע למנגנונים הפיזיולוגיים הקשורים להרזיה עליהם הניתוח משפיע. ישנם הסבורים כי ניתוח מעקף קיבה גורם לירידה במשקל באמצעות שינויים הורמונליים שונים הכוללים הפרשה יתרה של הורמוני השובע (PYY, CHOLECYSTOKININ ו – GLP-1) לצד הפרשה פחותה של הורמון הרעב (GHRELIN), אחרים סבורים כי עיקר ההשפעה נובע כתוצאה מתת הספיגה, ישנם הסבורים כי עיקר ההשפעה נובע מהאלמנט הרסטרקטיבי של הניתוח ועוד.

אמנם האופן המדויק שבו הניתוח משפיע על הירידה במשקל עדיין לא ברור, אך עם תוצאות הניתוח לא ניתן להתווכח: רוב המשקל העודף נעלם במהלך השנה הראשונה לאחר הניתוח (70-80 אחוז מהמשקל העודף). שימו לב – לא מדובר כאן על ירידה של 70-80 אחוז במשקל אלא על צמצום המשקל העודף בלבד. לאחר מספר שנים נצפית עלייה מתונה מאוד במשקל בשיעור של עד חמישה עשר אחוז מהמשקל אך בדרך כלל בסופו של דבר המשקל מתייצב על נקודה מסוימת שבה כחמישים עד שישים אחוז מהמשקל העודף נעלם.

מעבר לכך שהניתוח גורם לירידה במשקל לטווח ארוך, הרי שהוא משפיע במידה רבה על מחלות הנלוות להשמנה כמו לדוגמה סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, רמות גבוהות של שומנים בדם, מעבר של תוכן קיבתי לוושט, כאבים בגב התחתון ועוד. באופן כללי הניתוח גורם להפחתה בשיעורי התמותה במעקב למשך חמש שנים יותר בשיעור של קרוב לתשעים אחוז.

הסיבוכים הפוטנציאליים של ניתוח מעקף קיבה

הסיבוכים המשמעותיים ביותר הם דלף בנקודת ההשקה (שיעור של 1-2 אחוז), חסימת מעיים (שיעור של 2.9%), סיבוכים של מחלת כיב פפטי (שיעור של שלושה אחוז) ותמותה זמן קצר לאחר הניתוח (0.5 אחוז). ככל שהמנותח סבל מיותר גורמי סיכון ערב הניתוח, כך הסיכוי שלו לסבול מסיבוכים גבוה יותר. הסיכוי לסיבוכים מושפע כמובן גם במידה רבה מרמת המיומנות של המנתח בביצוע ניתוח זה.

מעבר לסיבוכים שנגרמים כתוצאה מבעיות שהתרחשו במהלך הניתוח, ישנו גם סיכוי מסוים לסיבוכים לטווח הארוך.

הסיבוך הנפוץ ביותר אחרי ניתוח מעקף קיבה הוא חסרים תזונתיים בדגש על מחסור בוויטמין B12, חומצה פולית, סידן וברזל. יש לציין כי על ידי הקפדה על מילוי ההנחיות התזונתיות ועל ידי ביקור סדיר בקליניקה של הדיאטנית הקלינית, ניתן להימנע מחסרים תזונתיים לחלוטין.

ניתוח מעקף קיבה
דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!