מחקר מצא: ניתוחים בריאטרים מורידים את הסיכון לחלות בסרטן

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

מחקר מצא: ניתוחים בריאטרים מורידים את הסיכון לחלות בסרטןמחקר חדש מצא רווח משני משמעותי בניתוחים להפחתה במשקל. רבים מהאנשים חפצים בניתוח בריאטרי (“ניתוח קיצור קיבה”) במטרה לסייע להם בהורדה במשקל.

ההשפעות החיוביות של הניתוחים הבריאטריים

מעבר להורדה במשקל לניתוח זה השפעות בריאותיות חיוביות נוספות, ביניהן הטבה בסכרת קיימת או מניעתה, הפחתה ואיזון יתר לחץ דם, הורדת סיכון לבעיות לבביות, והפסקה של צרבות ובדום נשימה בשינה. לשורת יתרונות אלו מתווסף מחקר חדש, שמצא הורדה בסיכון לפיתוח ממאירויות שנמצאות בקשר עם השמנת יתר.

השמנת יתר נמצאת בעליה מתמדת במדינות המערביות, והגיעה לשיאים קיצוניים במיוחד. מדובר בעליה של כ2% בשנה. התופעה פוגעת הן במבוגרים, שכיום כ60% מהם סובלים ממשקל עודף, והן בנוער ובילדים, מהם 21% סובלים מהתופעה. למרות הסברה הרווחת כי הגנטיקה מכריעה בתחום העליה במשקל, אך למעשה, השפעות סביבתיות, אחריות על מעל 60% מהסיבות להשמנת יתר.

להשמנת יתר השפעות משמעותיות על הבריאות. עודף צריכה של סוכר גורם לתנגודת לאינסולין והתפתחות מחלת הסכרת ומפגעיה השונים. עודף צריכה של שומנים ועליה ברמות הכולסטרול מעודדים התפתחות של כבד שוומני ואי ספיקת כבד, וכן להאצת תהליך טרשתי בעורקים והגברת סיכוי למחלות לב. ומעבר לכך מחלות רבות וירידה משמעותית באיכות החיים נגרמת על ידי משקל עודף.

ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר מוצעים מעל ל50 שנה, אך בשנים האחרונות הפכו לפופולאריים ביותר, אם בזכות שיטות לפרוסקופיות שהינן פחות פולשניות ובעלות סיכון ניתוחי נמוך יותר, ואם בעקבות העליה החדה בהשמנת היתר. ישנם מספר סוגים של ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר, ביניהם: הצרת קיבה בטבעת, מעקף קיבה, שרוול קיבה, מעקף תריסריון ומיני מעקף קיבה.

תהליך המחקר ותוצאותיו

עם שכיחות הניתוחים העולה, עולה גם כמות המחקרים בנושא, ולאחרונה התווסף מחקר חשוב שכלל 6 מרכזים רפואיים בארצות הברית. המחקר נערך על פני תקופת זמן של 7 שנים, וכלל מעל 88,000 משתתפים. אוכלוסית המחקר התחלקה לשתי קבוצות, קבוצת הניתוח, שכללה כרבע מהמשתתפים ובה עברו ניתוח בריאטרי, וקבוצה שניה, קבוצת הביקורת, בה הנבדקים לא עברו ניתוח זה. יש לציין כי מעל 80% מהמשתתפים המחקר היו נשים.

תוצאות המחקר היו מפתיעות בשל ההפחתה הדרמטית בסיכון לפיתוח מחלות ממאירות בקבוצה שעברה ניתוחים בריאטרים. במשך שלוש שנים 2,500 משתתפים פתחו ממאירות, כאשר בקבוצת הניתוח היה 33% פחות משתתפים שפתחו ממאירות בהשוואה לקבוצת הביקורת.

סוגי הסרטן שהופחתו הודות לניתוחים הבריאטריים

בחינה מדוקדקת של סוגי הממאירויות ששיעורן הופחת הודות להפחתה במשקל, שנבעה מהניתוח הבריאטרי, מצאה כי מדובר בממאירויות שנמצאו באסוציאציה עם השמנת יתר. ממאירויות אלו כללו את סרטן השד, סרטן האנדומטריום, סרטן הקולון וסרטן לבלב. בהתאם לסוגי הממאירויות שנמצאו, נראה כי הזוכות העיקריות להטבה רפואית זו לאחר הניתוח הינן נשים. כך למשל הסיכון לפיתוח סרטן אנדומטריום בנשים עם השמנת יתר קיצונית ירד ב54%, בעוד הסיכון לפיתוח סרטן שד בגיל הבלות בקרב נשים עם עודף משקל ירד ב42%.

המנגנון בו הורדה במשקל מסייעת להפחית סיכון לסרטן עדיין נמצא במחקר. כיום מעריכים כי מדובר בתהליך ארוך הנתרם מתאי השומן. תאים אלו הינם "פרו דלקתיים", וגורמים ליצור ונדידה של חומרים דלקתיים המכונים "ציטוקינים". אלו, בתורם מעודדים חלוקה של תאים כחלק מתהליך החידוש של הרקמה הפגועה הדלקתית.

חלוקה של תאים טומנת בחובה סיכון של טעות, שתתבטא בהתמרה של תא אחד לתא סרטני. במידה ותא זה מצליח להתגבר על מנגנוני התיקון של הגוף, הדרך לסרטן קצרה, ובמיוחד כאשר יש הרבה שומן והרבה דלקת. בנוסף, נציין שתאי שומן מפרישים גם אסטרוגן, המעלה באופן ספציפי את הסיכוי לפתח סרטן שד.

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
שאיבת שומן בבית השחי: כל מה שחשוב לדעת

שאיבת שומן היא הליך קוסמטי ידוע המסייע לאנשים להשיג את צורת הגוף הרצויה על ידי הסרת שומן עודף מאזורים ספציפיים בגוף. אמנם מקושר בדרך כלל לפיסול הבטן, הירכיים או הירכיים, אך ניתן להשתמש בשאיבת שומן גם כדי לכוון לבלוטות זיעה מוגזמות בבית השחי. טכניקה זו, המכונה שאיבת שומן בבית השחי, מציעה פתרון קבוע עבור אנשים הסובלים מהזעת יתר בבית השחי. במאמר זה נחקור את תהליך שאיבת השומן בבית השחי ואת היתרונות שהוא יכול לספק.

לקריאת המאמר »
קיצור קיבה
ניתוחים אסתטיים לאחר ניתוח קיצור קיבה

יש היום שלושה סוגים של ניתוחים להרזיה או לירידה במשקל, הנקראים ניתוחים בריאטרים (Bariatric): מעקף קיבה (Roux-en-Y), רצועת קיבה מתכווננת, וניתוח שרוול קיבה. עם זאת, זכרו שלא משנה איזה הליך תעברו כדי לרדת במשקל, עדיין אתם חייבים להקפיד על תזונה נכונה ועל אמון גופני קבוע, כדי לשמור על התוצאות הטובות לאורך זמן. אחרי הכול הניתוח הוא רק כלי המסייע לתהליך הירידה במשקל.

לקריאת המאמר »
זיעה
לפענח את תופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר: מה שאתה צריך לדעת

הזעת יתר, הידועה גם בשם הזעת יתר, היא מצב המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בעוד שהזעה היא תהליך טבעי שעוזר לווסת את טמפרטורת הגוף, להזעת יתר עלולה להיות השפעה מזיקה על איכות החיים של האדם. במאמר זה נעמיק בתופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר ונבדוק דרכים יעילות לטיפול במצב זה.

לקריאת המאמר »
רופא שיניים
הנוחות של רופא שיניים בבית: הבאת טיפולי שיניים לפתח תקווה

בעולם המהיר של היום, למצוא זמן לבקר אצל רופא השיניים יכול להיות אתגר. לכן הרעיון של רופא שיניים עד הבית הפך ליותר ויותר פופולרי, במיוחד בערים שוקקות כמו פתח תקווה, ישראל. עם הנוחות של קבלת רופא שיניים פרטי לפתח ביתך, אנשים יכולים כעת לתעדף את בריאות הפה שלהם ללא הטרחה של נסיעה לעבודה או המתנה במרפאה צפופה.

לקריאת המאמר »
החשיבות של הסרת שיער לפני ניתוח: שיקולים ושיטות מפתח

כאשר מדובר בהכנה לניתוח, ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון, אחד מהם הוא האם יש להסיר שיער לפני ההליך או לא. למרות שזה עשוי להיראות כמו פרט טריוויאלי, הסרת שיער נכונה משחקת תפקיד מכריע בהבטחת תוצאות ניתוחיות אופטימליות ובמזעור סיבוכים פוטנציאליים.

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!