מצב נפשי לאחר ניתוח קיצור קיבה

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

מצב נפשי לאחר ניתוח קיצור קיבהניתוח קיצור קיבה מוביל לשינויים משמעותיים בחיים, המשפיעים על המצב הפיסי והרגשי, כמו גם על הקריירה, מערכות יחסים, זוגיות ורוחניות.

אך במקרים רבים ההשפעות הפיסיות השליליות חולפות במהרה וניתן לשוב להתרוצץ בגינה עם הילדים, לרכב על אופניים, הדיכאון חולף ורמת האנרגיה מוגברת. רק אדם שהיה שמן ועבר ניתוח לקיצור קיבה, מבין באמת את המשמעות של השמנת יתר.

אנשים הסובלים מהשמנת יתר זקוקים לקול ומבקשים להישמע. כל כך הרבה תחושות בושה ואשמה משויכות לעודף משקל, וייעוץ פסיכולוגי מאפשר למטופלים להניח לתחושות אלו לחלוף ולהתמקד במציאות החדשה המאפשרת חיים שונים ביותר לאחר הניתוח.

ניתוח לקיצור קיבה ככלי לשיפור החיים

הניתוח לקיצור קיבה הוא כלי נהדר אך יש להבין שהוא אינו מסוגל לתקן ולטפל בכל המצבים בחיים, אלא אם כן משתמשים בו כראוי, ואז מגדילים את סיכויי ההצלחה. כשמשתמשים בכלי זה באופן שלילי, רוב הסיכויים הם שלא ניתן יהיה לקצור את יתרונותיו. הניתוח מאפשר אכילה במנות קטנות בלבד והשגת תחושת שובע. זה אמנם נשמע "פשוט" ביותר, אך זה יכול להיות מורכב.

בנוסף, לאחר הניתוח, אדם עובר שלבים שבהם הוא מייחל למזון. תופעה זו ידועה אף בשם "אבל המזון". זה כאילו שהוא משתוקק ל"חברה" אותה סיפק לו המזון. בהשמנת יתר, אדם פונה אל אוכל בעיתות חגיגה, עצב, נחמה ונוחות.

כשכבר לא ניתן לפנות לאוכל על מנת למלא את החלל, יש למצוא שיטות אחרות. מטופלים רבים מוצאים תחביבים או פעילויות אחרות, וקבוצת תמיכה לאנשים שעברו ניתוחי קיצור קיבה מועילה ביותר להתמודדות הרגשית בשלבים שלאחר הניתוח.

אלא שחלק מהבעיות אינן נעלמות מהר כמו המשקל

חלק מהאנשים שעוברים ניתוח קיצור קיבה, עשויים להמשיך לחוות במשך תקופה ארוכה תחושות חרדה, לחצים נפשיים, דיכאון ונדודי שינה. למרבה הפלא, הסביבה נוטה שלא להתייחס באהדה לאנשים שהשילו קילוגרמים משמעותיים ממשקלם ("אהבתי אותך יותר כשהיית שמן"), וגם השינויים במערכות היחסים עלולים להוסיף ללחץ.

חלק מההשפעות הרגשיות קשורות לתזונה הדלה ביותר בקלוריות עליה יש להקפיד במשך מספר חודשים לאחר הניתוח, אך חלק מהמטופלים סובלים מדיכאון קליני במשך חודשים רבים לאחר התקופה הראשונה.

העדר פחמימות בתזונה, או שינוי משמעותי של צריכת הסוכרים והפחמימות, משנה את רמות הסרוטונין במוח. שחרור האינסולין לאחר אכילת פחמימות מאפשר בעקיפין ביצוע של יותר סרוטונין במוח.

תרופות אסטמה וסוכרת מוחלפות בתרופות פסיכיאטריות

התופעות הנפשיות הבריאותיות השליליות המתרחשות לאחר ניתוח לקיצור קיבה מדאיגות יותר ויותר מומחים. מחקר שפורסם באפריל 2016 בכתב העת Annals of Surgery מצא כי בעוד שאנשים שעברו את הניתוח הצליחו להפחית את שימושם בתרופות למצבים כגון אסטמה וסוכרת, השימוש שלהם בתרופות פסיכיאטריות גדל כפליים.

גם מחקרים קודמים הצביעו על כיוון זה. מחקר שפורסם בתחילת שנת 2016 בכתב העת JAMA מצא כי הסיכון לפגיעה עצמית, כולל התאבדות, גדל בקבוצת מטופלים קנדיים לאחר ניתוח קיצור קיבה.

מחקר נוסף עקב אחר חמישים אלף מטופלים שעברו ניתוחי הרזיה מאז שנת 1988, ולמרות שרוב המטופלים במחקר לא סבלו מבעיות פסיכיאטריות, שיעורי מחלות הנפש נמצאו גבוהים יותר בקרב קבוצה זו בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, כששיעורי הדיכאון הוכפלו.

לכן יש לקבל סיוע ותמיכה לאחר ניתוח לקיצור קיבה, כחלק מהותי מתכנית ההרזיה המקיפה. מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג בכל הנוגע לתחושות הדיכאון או החרדה, ולמצוא קבוצת תמיכה על מנת לסייע בהתמודדות עם השינויים המשמעותיים הרגשיים. השמנת יתר היא מחלה מורכבת והתקופה לאחר הניתוח מכריעה. מומחה בריאות הנפש מסייע להתמודדות עם ההיבטים השונים, עד לשיפור המצב ושיבה לחיים בריאים ומאושרים.

אולי יעניין אותך גם:

ניתוח בריאטרי ללא צלקות – יש דבר כזה?

דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!