שרוול קיבה

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

שרוול קיבהניתוח שרוול קיבה הוא ניתוח נפוץ ופופולרי מאוד בישראל. בניתוח שרוול קיבה, למעשה כורתים חלק נרחב מהקיבה ויוצרים מעין שרוול צר וארוך. ניתוח שרוול קיבה מיועד להורדת משקל ולטיפול במחלות המתלוות להשמנה כמו סוכרת, לחץ דם, גבוה, היפרליפידמיה ודום נשימה בשינה. כל התשובה על שרוול קיבה במאמר הבא. 

 

מהו שרוול קיבה?

שרוול קיבה הוא ניתוח בו כורתים ב-90% מהקיבה המקורית. חלק הקיבה שנותר, נשאר מוארך וצר מאוד כשרוול. נפח קיבה רגילה הוא כ-1,000 סמ"ק ואילו נפח השרוול הוא כ-100 סמ"ק. כתוצאה מהקטנת נפח הקיבה, קטנה כמות המזון שהמנוח יכול לאכול בכל ארוחה. 

הניתוח נעשה דרך ארבעה עד שבעה חתכים בבטן דרכם מכניסים את כל הציוד הנדרש לניתוח. הציוד כולל אף מצלמת וידאו שמאפשרת לראות את שדה הניתוח ולדייק את הניתוח. 

 

שרוול קיבה והשפעה על הירידה במשקל

ניתוח שרוול קיבה מבוסס על שני מנגנונים שתומכים אחד בשני-

  • הגבלת כמות המזון שהקיבה יכולה להכיל
  • ירידה ברצון ובצורך לאכול עקב הפחתת הורמון התאבון גרלין שמופרש מכיפת הקיבה. כיפת הקיבה נכרתת בשלמותה בניתוח ולכן הפרשת ההורמון פוחתת. 

כתוצאה משני מנגנונים אלה, כמות המזון הנצרך יורדת באופן משמעותי. 

ניתוח שרוול קיבה גורם להפחתה של בין 60 ל-70 אחוזים מהמשקל בתוך שנה בממוצע. בעקבות כך הוא נחשב לניתוח יעיל מאוד שמבוצע על מטופלים רבים. במעקב אחר מטופלים, ניתן לראות כי רוב המטופלים מצליחים לשמור על הפחתה של 50% מהמשקל העודף גם לאחר 5 שנים. 

למי מתאים ניתוח שרוול קיבה?

ניתוח שרוול  מתאים לכל מי שסובל מהשמנת יתר ומהמחלות הנלוות אליה. יש לשים לב כי המועמדים לניתוח זה יהיו אנשים בעלי מוכנות גבוהה לשינוי תזונתי שהתנסו בעבר בתוכניות הרזיה שונות. כמו כן, פעמים רבות ניתוח שרוול קיבה מבוצע כניתוח רביזיה. כלומר, ניתוח שמבצעים במטופלים שעברו ניתוחים בריאטרים שונים כמו ניתוח טבעת מתכווננת, אך לא הצליחו לרדת במשקל במידה מספקת. 

יש לקחת בחשבון כי הניתוח לא מתאים לכולם. מי שסובל מבקע סרעפתי גדול, דלקת בקיבה, דלקת בוושט או מרפלוקס כרוני לא יוכל לבצע את הניתוח. כמו כן, מועמדים שעברו ניתוח טבעת מסוג SRVG. 

כמו כן, יש להבין כי הניתוח לא יממש את המטרות שלו במידה שהמטופל ישנה את אורח חיים. 

 

מה היתרונות של שרוול קיבה?

לשרוול קיבה יש יתרונות רבים, גם בהשוואה לניתוחים בריאטרים אחרים- 

  • יעילות גבוהה- ניתוח שרוול קיבה גורם להצרה של הקיבה ולהקטנת הנפח שלה. אך בנוסף לכך, הניתוח גורם להסרה של כיפת הקיבה שמפרישה את הורמון הרעב גרלין. מדובר בניתוח קיצור קיבה היחיד שמאפשר גם שינוי הורמונלי משמעותי כל כך ולכן הוא נחשב לניתוח יעיל שמאפשר להוריד משקל במהירות. 
  • התאמה למועמדים רבים- הניתוח מתאים לאנשים רבים. כך, מועמדים שלא יכולים לעבור ניתוחי קיצור קיבה אחרים יוכלו לעבור ניתוח שרוול קיבה. 
  • שמירה על תפקוד הקיבה- במידה שהניתוח מתבצע כהלכה, הוא מאפשר שמירה על תפקוד הקיבה שכן, לא פוגעים בשסתום העליון או בשסתום התחתון של הקיבה. בזכות כך תפקוד הקיבה נשאר כלפני הניתוח. 
  • הפחתת חסרים תזונתיים- בניתוחי קיצור קיבה רבים, אחד הסיבוכים החמורים והנפוצים ביותר הוא החסר התזונתי. הסיבוך הופך לחמור במיוחד כאשר מדובר על חסר בוויטמינים ומינרלים שונים כמו ברזל, סידן, חומצה פולית ועוד. עם ניתוח שרוול קיבה הסיכוי לחסרים תזונתיים פוחת באופן משמעותי שכן הניתוח לא גורם לתת ספיגה. 
  • מגוון מזונות רחב- כפי שציינו, הניתוח לא גורם לשינויים בתפקוד הקיבה. כתוצאה מכך למרות הקטנת נפח הקיבה, המנותחים יכולים להמשיך לאכול את כל המזונות שהיו רגילים לאכול לאחר ההחלמה. 
  • ניתוח נפוץ- ניתוח שרוול קיבה הוא הניתוח הבריאטרי הנפוץ בארץ. כתוצאה מכך, מנתחים רבים מיומנים לבצע אותו והסיכוי לסיבוכים לאחר הניתוח פוחת משמעותית. 

 

האם יש חסרונות לניתוח שרוול קיבה?

התשובה היא כן. למרות היתרונות הרבים קיימים גם חסרונות בניתוח שרוול קיבה. קודם כל יש לקחת בחשבון כי מדובר בניתוח המבצע שינוי בלתי הפיך. לעומת ניתוח להצרת קיבה בטבעת בו ניתן להסיר את הטבעת, בניתוח שרוול קיבה כורתים את רוב הקיבה. מדובר בשינוי בלתי הפיך שיש לקחת בחשבון טרם ביצוע הניתוח. 

כמו כן, הניתוח כולל סיבוכים פוטנציאליים שונים הכוללים בין היתר דלף מאזור החיתוך, רפלוקס והקאות. ישנם מקרים בהם הרפלוקס חריף מאוד ומצריך ניתוח מעקף קיבה. 

חסרון נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שהניתוח מצריך משמעת עצמית מצד המנותחים. ניתוחים אחרים כמו ניתוח מעקף קיבה לדוגמא, לא מצריכים משמעת עצמית. אך ניתוח שרוול קיבה מחייב את המנותח להיצמד להנחיות של הדיאטנית במידה שהוא רוצה לראות תוצאות. במידה שהמנותח לא ישמור על משמעת עצמית ולא ייצמד להנחיות, השרוול יכול לעבור תהליך של התרחבות ולגרום לעלייה במשקל. 

הכנה והתאוששות בניתוח שרוול קיבה

לפני ניתוח שרוול קיבה, המטופל יעבור הערכה רפואית על מנת להבין האם הוא מתאים לניתוח או לא. במהלך ההערכה יתבצעו בדיקות דם וגסטרוסקופיה על מנת לוודא שאין דלקת או זיהום בחיידק שיש להכחיד לפני הניתוח. 

בנוסף, המטופל יעבור הערכה במסגרת ועדה רפואית הכוללת רופא, דיאטנית ועובדת סוציאלית. מטרה הוועדה היא לוודא כי המועמדים מבינים את משמעות הניתוח והשינוי הדרושים מהם. המטופלים יקבלו הדרכה תזונתית מפורטת בנוגע למה שמותר ואיך מותר לאכול לאחר הניתוח עד החזרה לשגרה. כמו כן המטופל יעבור הערכת מרדים ושלל הנחיות נוספות הרלוונטיות אליו. 

ההתאוששות מהניתוח היא מהירה ולאחר 4 שעות המטופל יוכל להתחיל לשתות נוזלים צלולים. השעות הראשונות בדרך כלל יכללו כאבים בבטן ובחילות בהם ניתן לשלוט על ידי תרופות מתאימות. בדרך כלל ביום שלמחרת המנותח ישתחרר לביתו. הכאבים אמורים לחלוף לאחר יום יומיים והמטופל יקבל חופש מחלה של שבוע. 

שרוול קיבה
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
זיעה
לפענח את תופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר: מה שאתה צריך לדעת

הזעת יתר, הידועה גם בשם הזעת יתר, היא מצב המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בעוד שהזעה היא תהליך טבעי שעוזר לווסת את טמפרטורת הגוף, להזעת יתר עלולה להיות השפעה מזיקה על איכות החיים של האדם. במאמר זה נעמיק בתופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר ונבדוק דרכים יעילות לטיפול במצב זה.

לקריאת המאמר »
רופא שיניים
הנוחות של רופא שיניים בבית: הבאת טיפולי שיניים לפתח תקווה

בעולם המהיר של היום, למצוא זמן לבקר אצל רופא השיניים יכול להיות אתגר. לכן הרעיון של רופא שיניים עד הבית הפך ליותר ויותר פופולרי, במיוחד בערים שוקקות כמו פתח תקווה, ישראל. עם הנוחות של קבלת רופא שיניים פרטי לפתח ביתך, אנשים יכולים כעת לתעדף את בריאות הפה שלהם ללא הטרחה של נסיעה לעבודה או המתנה במרפאה צפופה.

לקריאת המאמר »
החשיבות של הסרת שיער לפני ניתוח: שיקולים ושיטות מפתח

כאשר מדובר בהכנה לניתוח, ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון, אחד מהם הוא האם יש להסיר שיער לפני ההליך או לא. למרות שזה עשוי להיראות כמו פרט טריוויאלי, הסרת שיער נכונה משחקת תפקיד מכריע בהבטחת תוצאות ניתוחיות אופטימליות ובמזעור סיבוכים פוטנציאליים.

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!