האם לניתוחי קיצור קיבה אחוזי הצלחה גבוהים?

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

אחוזי הצלחה של קיצור קיבהאחד הפתרונות המקובלים כיום בקרב אנשים הסובלים מבעיה של עודף משקל קיצוני מבוסס על טיפול כירורגי – ניתוח לקיצור קיבה. ניתוח כזה נחשב כיום לפופולרי יותר מתמיד בזכות השיפור שהוא מצליח להעביר לא רק בירידה משמעותית של משקל הגוף. כתוצאה נלווית וישירה, נהנים המנותחים מבריאות טובה יותר ומסיכון מופחת ללקות במחלות שונות הקשורות להשמנה.

שאלה חשובה שמעניינת כל מי שמועמד לטיפול של קיצור קיבה היא מהם אחוזי ההצלחה הצפויים. בשורות הבאות נסקור את השאלה החשובה הזאת מכמה זוויות.

ראשית, נבין שיש למעשה כמה וכמה טיפולים המכונים "קיצור קיבה" ולכל טיפול יש אחוזי הצלחה שונים. שנית, נראה שיש הבדל בין שיעור ההצלחה לטווח קצר לעומת שיעור הצלחה לטווח הארוך. שלישית, נראה שלמטופל עצמו יש לא מעט יכולת להשפיע, לחיוב או לשלילה, על אחוזי ההצלחה הצפויים.

טיפולים שונים, הצלחה שונה

כיום ניתן לעבור סוגים שונים של טיפולים לקיצור הקיבה כאשר לכל טיפול וטיפול שיעור הצלחה שונה. חשוב לציין שבשיעור ההצלחה אנו לא מדוברים על רמת הסיכון ויש לומר שרמת הסיכון כיום הרבה יותר נמוכה לעומת העבר. כיום נעשה שימוש בשיטות שמקטינות מאוד את הסיכונים של חסימות, זיהומים וכיוצא באלה.

בין הטיפולים המקובלים ביותר ניתן למצוא בין היתר את שיטת הטבעת, השרוול או המעקף ויש גם שיטות נוספות כגון חדרה של בלון לקיבה וכן שיטות חדשניות שבהן עושים שימוש במגנטים. שיטת המגנטים נחשבת למבטיחה מאוד, היא איננה כרוכה בניתוח וכיום מיועדת בעיקר לבעלי עודף משקל שסובלים גם מסוכרת שלא מגיבה לטיפול שמרני.

שיטת הטבעת, שמבוססת על הקטנת הקיבה באמצעות טבעת מלאה בנוזל נחשבת לשיטה בעלת אחוזי הצלחה בינוניים. ההערכות נעות בין 50 ל-60 אחוזי הצלחה כאשר גם קצב הירידה במשקל יחסית איטי. חיסרון מרכזי של השיטה נובע מכך שאין ויסות אמיתי של מנגנון הרעב וניתן לאכול מאכלים מסוימים ללא הגבלה.

שיטות אחרות, ותיקות, כגון התקנת שרוול קיבה או ביצוע מעקף נחשבות ליעילות הרבה יותר. ההערכות הן לאחוזי הצלחה של כתשעים אחוז ואף יותר מכך, אולם אין זאת אומרת שטיפולים אלה חפים מבעיות.

ניתוח השרוול יעיל בזכות העובדה שהוא פועל גם על המערכת ההורמונלית וכן על העובדה שהוא מסוגל לאזן רמות סוכר. עם זאת, שלא כמו בניתוח הטבעת (שניתנת להסרה) כאן מבצעים כריתה של חלק מהקיבה, צעד שאין ממנו חזרה.

ניתוח בשיטת המעקף גם הוא נחשב ליעיל, בזכות ההשפעה על מנגנון הרעב, עם זאת הוא גם מפריע לספיגת וויטמינים. הפחתת המשקל בניתוח זה יכולה להגיע עד ל-70 אחוזים לעומת 60 אחוזים בשיטת השרוול ו-50 אחוזים בשיטת הטבעת.

הצלחה לטווח קצר והצלחה לטווח ארוך

חשוב לשים לב שלמרות היכולת הבדוקה של ניתוחי קיצור קיבה להביא לירידה במשקל, הרי שיש הבדל בין הצלחה לטווח קצר ובין הצלחה לטווח ארוך. בטווח הזמן המיידי שלאחר הניתוח הירידה במשקל משמעותית ומהירה. עם הזמן, חלה האטה בהפחתת המשקל ולבסוף מגיעים למצב סטטי.

שיעורי ההצלחה לרוב נמדדים לטווח של שנה או שנתיים, כאשר ההצלחה נראית בצורה ברורה. עם זאת, לאחר מכן עשויה לחול גם עליה מחודשת במשקל, לעיתים אפילו משמעותית. יש לדעת שכאן נכנסים אלמנטים חשובים של משמעת עצמית ושל עבודה אישית של כל מטופל ומטופל.

לא משנה אם בוחרים בשיטת הטבעת, שיטת הבלון (ללא ניתוח), ביצוע מעקף, שרוול או כל שיטה אחרת שתהיה זמינה בעתיד, חשוב לבצע עבודה אישית. יש להקפיד למלא את הוראות הרופא והתזונאית, יש לנהל אורח חיים נכון ולא לסמוך על הרפואה שתבצע בעצמה את כל העבודה. עבודה עצמית ומשמעת מעלים את אחוזי ההצלחה לטווח הבינוני והארוך.

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
שאיבת שומן בבית השחי: כל מה שחשוב לדעת

שאיבת שומן היא הליך קוסמטי ידוע המסייע לאנשים להשיג את צורת הגוף הרצויה על ידי הסרת שומן עודף מאזורים ספציפיים בגוף. אמנם מקושר בדרך כלל לפיסול הבטן, הירכיים או הירכיים, אך ניתן להשתמש בשאיבת שומן גם כדי לכוון לבלוטות זיעה מוגזמות בבית השחי. טכניקה זו, המכונה שאיבת שומן בבית השחי, מציעה פתרון קבוע עבור אנשים הסובלים מהזעת יתר בבית השחי. במאמר זה נחקור את תהליך שאיבת השומן בבית השחי ואת היתרונות שהוא יכול לספק.

לקריאת המאמר »
קיצור קיבה
ניתוחים אסתטיים לאחר ניתוח קיצור קיבה

יש היום שלושה סוגים של ניתוחים להרזיה או לירידה במשקל, הנקראים ניתוחים בריאטרים (Bariatric): מעקף קיבה (Roux-en-Y), רצועת קיבה מתכווננת, וניתוח שרוול קיבה. עם זאת, זכרו שלא משנה איזה הליך תעברו כדי לרדת במשקל, עדיין אתם חייבים להקפיד על תזונה נכונה ועל אמון גופני קבוע, כדי לשמור על התוצאות הטובות לאורך זמן. אחרי הכול הניתוח הוא רק כלי המסייע לתהליך הירידה במשקל.

לקריאת המאמר »
זיעה
לפענח את תופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר: מה שאתה צריך לדעת

הזעת יתר, הידועה גם בשם הזעת יתר, היא מצב המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בעוד שהזעה היא תהליך טבעי שעוזר לווסת את טמפרטורת הגוף, להזעת יתר עלולה להיות השפעה מזיקה על איכות החיים של האדם. במאמר זה נעמיק בתופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר ונבדוק דרכים יעילות לטיפול במצב זה.

לקריאת המאמר »
רופא שיניים
הנוחות של רופא שיניים בבית: הבאת טיפולי שיניים לפתח תקווה

בעולם המהיר של היום, למצוא זמן לבקר אצל רופא השיניים יכול להיות אתגר. לכן הרעיון של רופא שיניים עד הבית הפך ליותר ויותר פופולרי, במיוחד בערים שוקקות כמו פתח תקווה, ישראל. עם הנוחות של קבלת רופא שיניים פרטי לפתח ביתך, אנשים יכולים כעת לתעדף את בריאות הפה שלהם ללא הטרחה של נסיעה לעבודה או המתנה במרפאה צפופה.

לקריאת המאמר »
החשיבות של הסרת שיער לפני ניתוח: שיקולים ושיטות מפתח

כאשר מדובר בהכנה לניתוח, ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון, אחד מהם הוא האם יש להסיר שיער לפני ההליך או לא. למרות שזה עשוי להיראות כמו פרט טריוויאלי, הסרת שיער נכונה משחקת תפקיד מכריע בהבטחת תוצאות ניתוחיות אופטימליות ובמזעור סיבוכים פוטנציאליים.

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!