האם לניתוחי קיצור קיבה אחוזי הצלחה גבוהים?

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

אחוזי הצלחה של קיצור קיבהאחד הפתרונות המקובלים כיום בקרב אנשים הסובלים מבעיה של עודף משקל קיצוני מבוסס על טיפול כירורגי – ניתוח לקיצור קיבה. ניתוח כזה נחשב כיום לפופולרי יותר מתמיד בזכות השיפור שהוא מצליח להעביר לא רק בירידה משמעותית של משקל הגוף. כתוצאה נלווית וישירה, נהנים המנותחים מבריאות טובה יותר ומסיכון מופחת ללקות במחלות שונות הקשורות להשמנה.

שאלה חשובה שמעניינת כל מי שמועמד לטיפול של קיצור קיבה היא מהם אחוזי ההצלחה הצפויים. בשורות הבאות נסקור את השאלה החשובה הזאת מכמה זוויות.

ראשית, נבין שיש למעשה כמה וכמה טיפולים המכונים "קיצור קיבה" ולכל טיפול יש אחוזי הצלחה שונים. שנית, נראה שיש הבדל בין שיעור ההצלחה לטווח קצר לעומת שיעור הצלחה לטווח הארוך. שלישית, נראה שלמטופל עצמו יש לא מעט יכולת להשפיע, לחיוב או לשלילה, על אחוזי ההצלחה הצפויים.

טיפולים שונים, הצלחה שונה

כיום ניתן לעבור סוגים שונים של טיפולים לקיצור הקיבה כאשר לכל טיפול וטיפול שיעור הצלחה שונה. חשוב לציין שבשיעור ההצלחה אנו לא מדוברים על רמת הסיכון ויש לומר שרמת הסיכון כיום הרבה יותר נמוכה לעומת העבר. כיום נעשה שימוש בשיטות שמקטינות מאוד את הסיכונים של חסימות, זיהומים וכיוצא באלה.

בין הטיפולים המקובלים ביותר ניתן למצוא בין היתר את שיטת הטבעת, השרוול או המעקף ויש גם שיטות נוספות כגון חדרה של בלון לקיבה וכן שיטות חדשניות שבהן עושים שימוש במגנטים. שיטת המגנטים נחשבת למבטיחה מאוד, היא איננה כרוכה בניתוח וכיום מיועדת בעיקר לבעלי עודף משקל שסובלים גם מסוכרת שלא מגיבה לטיפול שמרני.

שיטת הטבעת, שמבוססת על הקטנת הקיבה באמצעות טבעת מלאה בנוזל נחשבת לשיטה בעלת אחוזי הצלחה בינוניים. ההערכות נעות בין 50 ל-60 אחוזי הצלחה כאשר גם קצב הירידה במשקל יחסית איטי. חיסרון מרכזי של השיטה נובע מכך שאין ויסות אמיתי של מנגנון הרעב וניתן לאכול מאכלים מסוימים ללא הגבלה.

שיטות אחרות, ותיקות, כגון התקנת שרוול קיבה או ביצוע מעקף נחשבות ליעילות הרבה יותר. ההערכות הן לאחוזי הצלחה של כתשעים אחוז ואף יותר מכך, אולם אין זאת אומרת שטיפולים אלה חפים מבעיות.

ניתוח השרוול יעיל בזכות העובדה שהוא פועל גם על המערכת ההורמונלית וכן על העובדה שהוא מסוגל לאזן רמות סוכר. עם זאת, שלא כמו בניתוח הטבעת (שניתנת להסרה) כאן מבצעים כריתה של חלק מהקיבה, צעד שאין ממנו חזרה.

ניתוח בשיטת המעקף גם הוא נחשב ליעיל, בזכות ההשפעה על מנגנון הרעב, עם זאת הוא גם מפריע לספיגת וויטמינים. הפחתת המשקל בניתוח זה יכולה להגיע עד ל-70 אחוזים לעומת 60 אחוזים בשיטת השרוול ו-50 אחוזים בשיטת הטבעת.

הצלחה לטווח קצר והצלחה לטווח ארוך

חשוב לשים לב שלמרות היכולת הבדוקה של ניתוחי קיצור קיבה להביא לירידה במשקל, הרי שיש הבדל בין הצלחה לטווח קצר ובין הצלחה לטווח ארוך. בטווח הזמן המיידי שלאחר הניתוח הירידה במשקל משמעותית ומהירה. עם הזמן, חלה האטה בהפחתת המשקל ולבסוף מגיעים למצב סטטי.

שיעורי ההצלחה לרוב נמדדים לטווח של שנה או שנתיים, כאשר ההצלחה נראית בצורה ברורה. עם זאת, לאחר מכן עשויה לחול גם עליה מחודשת במשקל, לעיתים אפילו משמעותית. יש לדעת שכאן נכנסים אלמנטים חשובים של משמעת עצמית ושל עבודה אישית של כל מטופל ומטופל.

לא משנה אם בוחרים בשיטת הטבעת, שיטת הבלון (ללא ניתוח), ביצוע מעקף, שרוול או כל שיטה אחרת שתהיה זמינה בעתיד, חשוב לבצע עבודה אישית. יש להקפיד למלא את הוראות הרופא והתזונאית, יש לנהל אורח חיים נכון ולא לסמוך על הרפואה שתבצע בעצמה את כל העבודה. עבודה עצמית ומשמעת מעלים את אחוזי ההצלחה לטווח הבינוני והארוך.

דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
cbd
CBD לחיות מחמד: הכל מהכלב לסוס

חיות המחמד שלנו מהוות חלק בלתי נפרד מהמשפחה. כל אדם דואג לחיות המחמד שלו, מטפל בהם, אוהב אותן ועונה על כל הצרכם שיש להן. אין ספק שכאשר חיית המחמד צריכה טיפול כלשהו, הבעלים שלה עושים את כל מה שניתן בכדי שהיא תקבל את הטיפול הטוב ביותר. חשוב לדעת כי כיום מעבר לשירותי רפואה רגילים שמקבלים חיות מחמד אצל וטרינר, ניתן למצוא עבור בעיות רפואיות וכאבים שהם סובלים מהם, מגוון טיפולים משלימים או אלטרנטיביים, כאשר אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר הוא סיבידי לטיפול בחיות מחמד.

לקריאת המאמר »
ויטמין A
תפקידו של ויטמין A במזון: יתרונות, השפעות ותפקידו

ויטמין A הוא רכיב תזונתי חיוני הממלא תפקיד מכריע בשמירה על תפקודים שונים בגוף האדם. נמצא באופן טבעי במגוון מזונות, ויטמין מסיס שומן זה תורם באופן משמעותי לראייה, לתפקוד החיסוני, לבריאות העור ולצמיחת תאים. עם זאת, בעוד שצריכה נאותה של ויטמין A חיונית לרווחה הכללית, צריכה מופרזת עלולה להוביל לרעילות, תוך שימת דגש על החשיבות של הבנת המקורות וההשפעות שלה.

לקריאת המאמר »
השמנת יתר
הקשר בין השמנת יתר לתפקוד מיני

השמנת יתר היא מגיפה הולכת וגוברת ברחבי העולם, כשישראל אינה יוצאת דופן. בעוד שהסיכונים הבריאותיים של השמנת יתר מתועדים היטב, לעתים קרובות מתעלמים מהשפעתה על התפקוד המיני. מחקרים הראו קשר ברור בין השמנת יתר וחוסר תפקוד מיני, במיוחד אצל גברים. הבנת הקשר הזה חיונית לטיפול הן בהיבטים הפיזיים והן בהיבטים הרגשיים של בריאות מינית.

לקריאת המאמר »
טיפול סיעודי מקיף להשמנה

בהתמודדות עם האתגרים הרב-גוניים שמציבה השמנת יתר, טיפול סיעודי ממלא תפקיד מרכזי בקידום בריאות הוליסטית ושיפור תוצאות המטופל. השמנת יתר, המאופיינת בהצטברות יתר של שומן

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!