תזונה מומלצת לפני ולאחר הכנסת בלון לקיבה

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

תזונה מומלצת או לא?אמנם בלון בקיבה להרזיה הוא הליך שמרני שלא גורם לשינוי רדיקלי במערכת העיכול, אך עדיין מדובר על טיפול שמוביל לתוצאות טובות מאוד, במיוחד בהשוואה לטיפולים שמרניים אחרים המיועדים להרזיה.

בדומה ליתר הטיפולים הבריאטריים, גם בלון בקיבה להרזיה אינו טיפול קסם ולפיכך חשוב להקפיד על מפגשים עם דיאטנית קלינית המתמחה בטיפול בסובלים מהשמנת יתר ומשקל עודף הן לפני הטיפול והן אחריו.

רבים לא מודעים למשל לכך שבקרב אנשים הסובלים מעודף משקל והשמנת יתר קיימת שכיחות גבוהה מאוד של חסרים תזונתיים בהשוואה לאנשים בעלי משקל בטווח הנורמלי. מאחר וכך הם פני הדברים ומאחר והטיפול גורם להפחתה בצריכת המזון, הרי שחשוב מאוד להגיע לטיפול בסטטוס תזונתי תקין במידת האפשר. דיאטנית קלינית יכולה להעריך את המועמד לטיפול מבחינה תזונתית, לאתר חסרים תזונתיים ולתקן אותם לפני הטיפול.

התקדמות במרקמים לאחר הכנסת הבלון לקיבה

על מנת להסתגל באופן המוצלח ביותר לנוכחות של הבלון בקיבה יש להקפיד על דיאטה מסודרת במהלך הימים הראשונים לאחר הכנסת הבלון. להלן סדר השלבים של ההתקדמות במרקמי המזונות במהלך הימים הראשונים לאחר הכנסת הבלון לקיבה:

 • בין יום לשלושה ימים לאחר הכנסת הבלון – בימים הראשונים לאחר הכנסת הבלון יש ללגום נוזלים בלבד שכן ניסיון לצרוך מזון מוצק קרוב לוודאי יסתיים בבחילה או בהקאה. בשלב הראשון המטופל יתבקש להתנסות בלגימת מים צלולים ואם לגימת המים תעבור בצורה חלקה, יהיה באפשרותו לשתות גם נוזלים אחרים כמו לדוגמה מיצי פירות, יוגורט, מרקים, חלב ועוד.
 • בין ארבעה לעשרה ימים לאחר הכנסת הבלון – בשלב הבא ניתן להתנסות בצריכת מזונות רכים. מומלץ מאוד להימנע מצריכת ארוחות גדולות ולהעדיף לצרוך מספר ארוחות קטנות בתדירות גבוהה יחסית. בשלב הזה ניתן לאכול מזונות לאחר ריסוק או לאחר טחינה בבלנדר כמו לדוגמה מחית תפוחי אדמה, פרי טחון, אורז מבושל היטב ועוד.
 • עשרה ימים לאחר הכנסת הבלון ואילך – אם הכל התנהל כשורה עד כה ולא התפתחו תופעות לוואי שליליות, ניתן לחזור לאכול תפריט מגוון. חשוב לציין כי ישנם מזונות מסוימים שגורמים לשיהוקים או גיהוקים לא נעימים בשכיחות גבוהה יותר מאחרים. אם המעבר לאכילת מזונות מוצקים מלווה בהקאות או בחילות, ניתן כמובן לחזור שלב אחד אחורה מבחינת המרקם.

עצות כלליות למטופלים לאחר הכנסת בלון לקיבה להרזיה

להלן מספר עצות שימושיות הנוגעות לצורת האכילה לאחר הכנסת הבלון לקיבה:

 • אכלו לאט והקפידו על לעיסות מרובות ואיכותיות של המזון לפני הבליעה.
 • חשוב מאוד לצרוך ארוחות בנפחים קטנים מהרגיל. מומלץ להשתמש למשל בכלי אוכל קטנים יותר.
 • מומלץ מאוד לא לעשן לפני הארוחה.
 • יש להפסיק לאכול באופן מידי אם מתפתחת צרבת או תחושת נפיחות ומלאות ברום הבטן.
 • חשוב מאוד להימנע מצריכה של מזונות דחוסים אנרגטית שיכולים לחבל בתהליך ההפחתה במשקל.
 • יש להפריד בין השתייה לאכילה שכן נפח הקיבה מוגבל מאוד. עם זאת, אין להמעיט בצריכת נוזלים לאורך היום.
 • לאחר הארוחה מומלץ ללגום כוס מים באיטיות על מנת לשטוף קלות את הבלון.
 • מומלץ להימנע משכיבה כשעתיים לאחר הארוחה על מנת להימנע מרפלוקס.

חשיבות המעקב התזונתי

אמנם בלון בקיבה להרזיה נחשב לטיפול בעל רמת יעילות גבוהה יחסית לטיפולים שמרניים אחרים, אך עדיין ללא שינוי תזונתי, הוא לא גורם לירידה משמעותית במשקל. על מנת ליהנות מתוצאות משביעות רצון ומההשפעה האופטימאלית של הטיפול, יש להקפיד על ביקור סדיר בקליניקה של דיאטנית קלינית המתמחה בטיפול בסובלים מעודף משקל והשמנה.

ראו גם:

סיכונים אפשריים בביצוע בלון בקיבה

יתרונות וחסרונות הליך הכנסת בלון לקיבה

Picture of דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!