בלון בקיבה להרזיה: למי זה מתאים?

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

בלון בקיבה - למי מומלץ?בלון בקיבה להרזיה הוא טיפול הממוקם על קו התפר שבין הטיפולים השמרניים להרזיה, הכוללים בעיקר ניסיונות לשינוי של צורת האכילה ואורח החיים באופן כללי, לבין הניתוחים הבריאטרים.

הטיפול מבוסס על החדרה של בלון לקיבה, שמטרתו להקטין את הנפח הזמין לקליטת מזון בקיבה. הבלון מוחדר לקיבה דרך הפה בהליך פשוט ומהיר ולאחר חצי שנה לכל היותר מרוקנים את הבלון בצורה יזומה ושולפים אותו החוצה באותו האופן.

אחד היתרונות הגלומים בבלון בקיבה להרזיה בא לידי ביטוי במגוון המועמדים המתאימים לעבור אותו. במאמר שלפניכם נפרט ראשית אודות המועמדים המתאימים לעבור את הניתוח ולאחר מכן נפרט אודות אלו שעבורם הטיפול לא מתאים.

המועמדים המתאימים לטיפול

להלן המועמדים העיקריים המתאימים לעבור את הטיפול:

 • טווח גילאים – הטיפול מיועד באופן כללי עבור מטופלים בני 18 עד שבעים בלבד.
 • מטופלים המועמדים לניתוח בריאטרי – מועמדים בעלי BMI גבוה מחמישים, המועמדים לעבור ניתוח בריאטרי, לא אחת צריכים לרדת במשקל לפני הניתוח על מנת להקטין את הסיכוי לסיבוכים. בלון בקיבה להרזיה מתאים מאוד עבור מועמדים אלו שכן הוא מאפשר להם לרדת תוך מספר חודשים מספיק קילוגרמים בשביל שיוכלו לעבור את הניתוח הבריאטרי, מבלי שיצטרכו לקחת סיכונים מיותרים.
 • מטופלים בעלי BMI בין 30-39 ללא מחלות רקע – אחד הקריטריונים הבסיסיים ביותר המהווה התווייה לביצוע ניתוח בריאטרי הוא BMI גבוה מארבעים או BMI גבוה מ-35 (ניתן לחשב במהירות באמצעות המחשבון) כל עוד המועמד סובל מסיבוך אחד לפחות של השמנת יתר (סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, דום נשימה בשינה וכיוצא באלה). אי לכך, כשמדובר באדם שלא הצליח להרזות במידה מספקת בעזרת הטיפולים השמרניים ושעדיין לא נמצא מתאים לעבור את הניתוח הבריאטרי, הרי שניתן להפנות אותו לטיפול באמצעות בלון בקיבה.
 • מטופלים שלא מתאימים לעבור ניתוח בריאטרי – ישנם מספר מצבים רפואיים שיכולים לפסול את המועמד מלעבור ניתוח בריאטרי כשבין היתר מדובר במחלת קרוהן פעילה, אי ספיקת לב, מחלת ריאות מתקדמת ועוד. במטופלים אלו, שצריכים לרדת במשקל אך מנועים מלעבור את הניתוח הבריאטרי, ניתן בהחלט לשקול לבצע טיפול באמצעות בלון בקיבה.
 • מוכנות גבוהה לשינוי – חשוב מאוד להבין שהטיפול בו אנו דנים במאמר זה מהווה אמנם הזדמנות לשינוי ופתח לרכישה של הרגלי תזונה חדשים ויעילים יותר, אך על מנת שניתן יהיה למצות את היתרונות של הטיפול ולהפיק ממנו את התועלת הרצויה, יש להירתם לטיפול באופן מלא מבחינה נפשית והתנהגותית. לאור זאת, הטיפול מתאים במיוחד עבור מטופלים בעלי מוטיבציה גבוהה, שמסוגלים להתחייב לטיפול שבו רוב האחריות לשינוי מוטל על כתפיהם.

מי לא מתאים לעבור את הניתוח?

להלן התוויות הנגד לטיפול באמצעות בלון בקיבה:

 • בעיות אנטומיות שונות במערכת העיכול – הכוונה היא בעיקר למועמדים הסובלים מדליות בוושט, בקיבה או בתריסריון, אטרזיות, הצרויות, בקע סרעפתי גדול ובעיות דומות.
 • נשים בהיריון – הכוונה היא הן לנשים בהיריון והן לנשים שמתכננות להיכנס להיריון בשנה הקרובה.
 • מכורים לסמים או לאלכוהול.
 • מועמדים לאחר ניתוח בריאטרי.
 • מועמדים שחוו חסימת מעיים בעבר – הסיבוך החמור ביותר של הטיפול, המתרחש לעתים נדירות מאוד, הוא חסימת מעיים. סיבוך זה מתרחש כאשר הבלון נפלט מהקיבה ועושה את דרכו במורד מערכת העיכול. ברוב המוחלט של המקרים הבלון מופרש החוצה בצואה, אך חסימת מעיים קודמת, מגדילה את הסיכוי לכך שיתקע באזור מסוים במערכת העיכול.
 • שימוש במינון גבוה של נוגדי קרישה, תרופות נגד דלקת או אספירין או היסטוריה של שימוש.
 • קראו על גלולה נוספת לקיצור קיבה – אליפס
דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!