ניתוחים בריאטריים

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

ניתוחים בריאטרייםבעשורים האחרונים, שכיחות השמנת יתר ועקב כך גם והתחלואה המטבולית, עלו משמעותית והגיעו לכדי 25 אחוזים מכלל האוכלוסיה הבוגרת בישראל. עקב כך עלה הצורך המהותי שבמציאת פיתרון כוללני ופשוט יותר עבור כלל האוכלוסיה, ובטח שנגיש יותר מאשר ניתוח כירורגי. כתוצאה מכך הגתה הרפואה את האנדוסקופיה הבריאטרית, ניתוחים בריאטריים שמשמעותם טיפול בעודף משקל על ידי קיצור קיבה ללא הליך כירורגי. הליך מעין זה מאפשר למטופל לרדת במשקל באופן משמעותי, לטווח הארוך, ובאופן מאוזן. הטיפול האנדוסקופי למעשה מבצע קיצור של הקיבה, על ידי תפירה לאורך קו האורך שלה. כל יורדת תכולתה וכן פוחת נפחה באופן משמעותי, אשר מאפשר ירידה מהירה במשקל. הפעולה מתבצעת כאמור בצורה אנדוסקופית, כלומר דרך הפה, בצורה אשר איננה מצריכה כניסה לניתוח או התערבות כירורגית, פתיחת חלל הבטן וכדומה. 

טכניקה מיוחדת זו מתבצעת על ידי החדרת צינור דק דרך פיו של המטופל באופן ישיר מהפה אל הקיבה. הפעולה האנדוסקופית מתבצעת כמובן בהרדמה מלאה, כך שהמטופל לא מרגיש דבר. באמצעות צינורית דקה זו מגיע הרופא אל הקיבה, תופר את רירית הקיבה, וגורם לשינוי צורתה עד לכדי שרוול צר. ביחס לניתוח כירורגי, ניתוחים בריאטריים פשוטים יותר לביצוע, גם עבור הרופא המטפל וגם עבור המטופל, ובהתאמה גם פוחת גם זמן ביצוע הפעולה, וכן זמני ההתאוששות והאשפוז. ובזמנים בממוצע, הפעולה האנדוסקופית אורכת עד שעתיים לכל היותר, בממוצע זמן של שעה. משך זמן ההתאוששות קצר יחסית, ובממוצע אורך כיממה אחת בלבד של זמן אישפוז. 

מאחר שניתוחים בריאטריים מתבצעים בהליך דרך הפה, אין כל צורך כאמור בפתיחה כירורגית של הבטן. על הפעולה האנדוסקופית אחראי הגסטרואנטרולוג המטפל, והוא אשר מבצע את ההליך בפועל. במהלך התהליך והחדרת הצינור אל הקיבה מלביש הרופא המטפל התקן. אותו התקן מכונה "אפולו אוברסטיץ" והוא מתפקד כמעין מכונת תפירה משוכללת אשר מאפשרת את תפיסת רירית הקיבה בפועל, באמצעות הצינורית דרך הפה. כך תופר הרופא המטפל את רירית הקיבה לכדי שרוול, ולמעשה בפועל מצר את היקפיה. כל הפעולה מתבצעת באמצעות מצלמת וידאו זעירה, המוחדרת באמצעות אותו צינור, ומאפשרת לרופא המטופל לצפות מקרוב בכל המתרחש. בצורה זו ניתן הרבה יותר להימנע מסיכונים, מנזק, חתך או בעיה כלשהי במהלך ביצוע הפעולה.

קראו עוד: ניתוחים בריאטרים מורידים את הסיכון לחלות בסרטן

תוצאות הניתוחים הבריאטריים

תוצאות הניתוחים הבריאטריים מדברות בעד עצמן, ולרוב לאחר הפעולה האנדוסקופית נראה ירידה של 20 אחוזים ממשקל הגוף ובמהירות רבה!  אחד היתרונות המרכזיים של ההליך הוא שמירת המצב לטווח הארוך ואף לשנים רבות קדימה. ועוד, לאחר ביצוע הפעולה מקבל המטופל הנחיות תזונתיות מדויקות, מה נכון לבצע עכשיו וכיצד נכון לאכול, החל מנוזלים ועד מוצקים. בסופו של דבר, התהליך מאפשר למטופל להקנות לעצמו אורח חיים חדש, בריא יותר וכמובן- אסתטי יותר. ואין ספק כי מדובר באפשרות שונה וטובה במיוחד, לאור העובדה שעד כה האפשרות היחידה שעמדה בפני המטופלים היו הניתוחים הכירורגיים. הפעולות האנדוסקופיות מאפשרות טכניקה יחודית, טובה וקלה יותר והרבה פחות מסוכנת.

לאחר ביצוע ההליך האנדוסקופי הקיבה עוברת טרנספורמציה לכדי צורה חדשה: צורת שרוול ארוכה וצרה. מכאן גם שמה: Endoscopic Sleeve Gastroplasty (ESG)). התוצאה מאותו הליך אנדוסקופי כמעט וזהה לזו המתקבלת לאחר ביצוע הליך כירורגי (ניתוח). לאחר ביצוע הניתוח הבריאטרי מגיע המטופל במהירות גבוהה יותר לתחושת שובע, שכן הקיבה קטנה יותר ולכן צריכה הרבה פחות מזון על מנת לספק שובע עבור הגוף. בנוסף לצריכה מתונה של מזון, ישנה גם יכולת הקיבה לצרוך מזון מעובד או מורכב בצורה מתונה מאד אם בכלל וכך גם קטנה משמעותית ואף כמעט במאת האחוזים צריכה של סוכרים, פחמימות פשוטות ושומנים.

לעניין תוצאות הירידה במשקל, מדובר באחוזים משמעותיים באופן מהותי לאחר ביצוע ניתוחים בריאטריים. למעשה, המחקרים מראים נתוני ירידה של עד 50 אחוזים מעודף המשקל בשנה הראשונה! לאחר מכן, ממשיכה הירידה במשקל באחוזים מתונה ואף עד חמש שנים קדימה, בטווח ממוצע של עשרה אחוז בשנה החמישית. ירידה זו מתונה ובריאה יותר עבור הגוף, ואף הרבה פחות מסוכנת.

בנוסף לתוצאות הירידה במשקל מובן שישנן תוצאות נוספות עקב ביצוע הניתוח גם במתרס הבריאותי. שכן, צפוי שיפור ניר גם במחלות הנלוות לאותה ירידה במשקל, כמו לדוגמה צרבות, לחץ דם גבוה, דום נשימה בשינה, סכרת, בעיות אורתופדיות שונות, מחלות לב ועוד ועוד.

למי מתאימים הניתוחים הבריאטריים?

על מנת לבצע ניתוח בריאטרי עליך לעמוד בכמה קריטריונים טכניים. ראשית, גילך מוכרח להיות 18 לכל הפחות, וכן ללא צורכך ליטול מדללי דם למיניהם. שנית, נתוני ה-BMI  הנחוצים לשם הטיפול צריך להיות שווה או מעל 30 ק״ג/מ2 בתוספת התבטאות גורמי סיכון כגון סכרת סוג 2/ לחץ דם גבוה/ דום נשימה בשינה/ בעיות פריון ועוד. לחילופין, צריך להיות המטופל בעל נתוןBMI  שווה או מעל ק״ג/מ2 35 ועד 40 (ללא הצורך בתוספות למיניהן).

בנוסף לנתונים טכניים אלו, ישנו כמובן הצורך לאבחנה אישית בהגעה למרפאה הייעודית על מנת לבחון את המקרה הספציפי שלפנינו. לכן, יש להגיע לפגישת ייעוץ עם הרופא המטפל, בהם ייבחן מכלול הפרמטרים הנדרשים. וכן, יש גם צורך בהבנה מנטלית לגבי התאמתך להליך. אי לכך יתקיימו גם פגישות עם פסיכולוג, דיאטן קליני וכדומה. לאחר ביצוע בדיקות אלו תגובש ההחלטה, יחד עימך. מאחר שמדובר בהליך שמותאם גם למי שאיננו בקבוצות סיכון למיניהן, יהיו מקרים בהם יהיה צורך באישור וועדה בריאטרית. בתומו של ביצוע הניתוח הבריטארי, תמשיך לקבל ליווי אישי מטעם אנשי המקצוע במרפאה על מנת להמשיך ולעבור את ההליך בצורה החלקה והטובה ביותר עבורך. וכן, כמובן על מנת להמשיך לשמור על אורח חיים בריא ולהגיע לתוצאות האידיאליות עבורך, בצורה בריאה וטובה.

 

ניתוח בריאטרי – סובלים מהשמנת יתר חולנית? חשוב שתכירו את הניתוחים המקצועיים ביותר שיסייעו לכם להשיל עשרות קילומטרים ממשקלכם

ניתוח בריאטרי הוא ניתוח שכל מטרתו היא לטפל בהשמנת יתר מסכנת חיים. אנשים רבים בעולם סובלים מהשמנת יתר חולנית שעלולה לפגוע במערכות רבות בגופם. מעבר לפן האסתטי, ישנו גם את הפן הבריאותי שנפגע קשות מהשמנת יתר חולנית. חשוב להדגיש ולומר כי לא כל אדם שרוצה להשיל כמה קילוגרמים בודדים ממשקלו יוכל לבצע ניתוח בריאטרי. ניתוח בריאטרי הוא ניתוח שכלל העוברים אותו חייבים לעמוד במספר תנאי סף שונים. הניתוח פותח לראשונה בשנות ה 50 של המאה ה 20, ומאז אנשים רבים הצליחו לשפר את חייהם עשרת מונים. הניתוח מסייע לרבים לרדת עשרות קילוגרמים ממשקלם בקצב יחסית מהיר. אנשים רבים הסובלים מהשמנת יתר חולנית פשוט לא מצליחים לרדת במשקל בעזרת הדרכים המקובלות, כמו אכילה מאוזנת או עשיית ספורט מספר פעמים בכל שבוע. אז אם גם אתם או הקרובים לכם מתמודדים עם השמנת יתר חולנית, חשוב שתמשיכו לקרוא את השורות הבאות.

 

ניתוח קיצור קיבה – מי זכאי לעבור את הניתוחים הללו?

ניתוח בריאטרי או בשמו המוכר יותר, ניתוח קיצור קיבה, מסייע לרבים להשיל ממשקלם קילוגרמים רבים ולשמור על בריאותם התקינה. כפי שציינו מעלה, לא כל אדם שרוצה להשיל מספר קטן של קילוגרמים מגופו יכול לבצע ניתוח בריאטרי. אז מי כן? ישנם מספר תנאים, המרכזיים שבהם הם:

 

  1. אדם שמדד מסת הגוף שלו גבוה מ 40.
  2. אדם שמדד מסת הגוף שלו גבוה מ 35 וסובל מבעיות בריאותיות הקשורות להשמנת יתר, כמו עודף שומנים בדם, לחץ דם גבוה, סוכרת, קוצר נשימה, תשניק נשימה בשינה, בעיות לב שונות, כאבי פרקים, כאבי גב, בעיות שינה ועוד.

 

הכירו את כל הניתוחים המוצלחים והמבוקשים ביותר בשנים האחרונות

עם השנים פותחו מספר שיטות שונות ומתקדמות להשלמת קילוגרמים רבים במסגרת ניתוח בריאטרי. ריכזנו עבורכם כמה מהשיטות השכיחות והמתקדמות ביותר שקיימות כיום, והן:

 

  • שרוול קיבה

במסגרת ניתוח שרוול קיבה יוצרים קיבה בצורת שרוול. צורה זו מייצרת שני יתרונות מרכזיים. ראשית, צורת השרוול מגבילה את הכלת המזון ל 50 סמ"ק. נפח זה הוא כעשירית בלבד מנפח ארוחה ממוצעת. במילים אחרות, ניתוח שרוול קיבה מאפשר לעוברים אותו לאכול הרבה פחות ממה שהיו רגילים לאכול בעבר. אך מה הם יעשו עם תחושת הרעב התמידית שתלווה אותם? שאלה זו מובילה ליתרון השני של ניתוח זה. היתרון השני הוא שצורת השרוול בקיבה מורידה את הורמון הגרלין האחראי על הרעב. כלומר, ניתוח זה לא רק מגביל את העוברים אותו באכילה של כעשירית ממנה ממוצעת, אלא הוא גם מוריד את הורמון הרעב, מה שיוצר תחושת שובע באכילה מועטת בלבד. ניתוח זה נחשב לאחד הניתוחים השכיחים ביותר כיום שמסייע לרבים להשיל בהצלחה עשרות קילוגרמים ממשקלם.

 

  • הצרת קיבה בעזרת טבעת

ניתוח נוסף שנחשב לאחד הניתוחים השכיחים ביותר בתחום הוא ניתוח הצרת קיבה בעזרת טבעת. במסגרת ניתוח זה משתילים טבעת שמקטינה את קוטר הקיבה בחלקה העליון. הקטנת קוטר הקיבה גוררת יציאה איטית של המזון מחלקה העליון לחלקה התחתון. במהלך כל שלבי העיכול, חלקה העליון של הקיבה מתרחב, מה שגורר תחושת שובע מהירה למדי. חשוב להדגיש כי ניתוח זה אינו מגביל את כמות ההכלה של הקיבה, כפי שראינו בניתוח הקודם. אלא הוא מונע את מעבר המזון לכל חלקי הקיבה במהירות רבה. הישארות המזון בחלקה העליון של הקיבה גורם לתחושת שובע תוך זמן קצר, מה שאמור להקטין בעשרות אחוזים את כמויות האכילה של המנותחים. ניתוח זה אף הוא נחשב לאחד הניתוחים המוצלחים והמבוקשים ביותר כיום.

 

  • מעקף קיבה

אפשרות נוספת של ניתוח בריאטרי מבוקש הוא ניתוח מעקף קיבה. ניתוח מעקף קיבה הוא ניתוח הכולל את חילוק הקיבה ויצירת כיס קיבה קטן משמעותית מהקיבה כולה. בדומה לניתוחים הקודמים, גם ניתוח זה נועד בכדי למנוע אכילה רבה על ידי הקטנת הקיבה ויצירת תחושת שובע. חשוב להדגיש כי בניתוח זה עושים שימוש במעי הדק בכדי לייצר תת ספיגה. גם ניתוח זה מוביל לירידה בתחושת הרעב ולאכילה מועטת בעשרות אחוזים. כלל העובדים את הניתוח הזה, בדומה לשניים הקודמים שהובאו מעלה, אוכל עשרות אחוזים פחות ומשיל עשרות קילוגרמים ממשקלו תוך זמן קצר.

 

מסת הגוף שלכם גבוהה מ 40 או מ 35 בשילוב בעיטת בריאותיות שונות הנובעות מהשמנה? אתם רשאים לעבור ניתוח בריאטרי

אז אם גם אתם סובלים מהשמנת יתר חולנית שהביאה את גופכן למדד מסה גבוה מ 40 או גבוה מ 35 בשילוב שלל בעיות בריאותיות הקשורות להשמנה שלכם, זה הזמן לבחור את הניתוח המתאים ביותר עבורכם. בחירה נכונה תאפשר לכם להצליח לרדת עשרות קילוגרמים במשקל תוך זמן קצר ולשפר באופן ניכר את כל אורחות חייכם. אנשים רבים שסובלים מהשמנת יתר חולנית ללא כל טיפול סובלים מאיכות חיים ירודה, בעיות בריאותיות רבות ופגיעות נפשיות שונות הנגרמות בעיקר בגין המראה הכללי והמוגבלויות הפיזיות שהוא מביא עימו. לכן, בשנים האחרונות אנשים רבים בוחרים בניתוח בריאטרי ומשפרים את חייהם עשרת מונים.

 

התייעצו עם הרופא האישי שלכם!

חושבים לעבור ניתוח בריאטרי? חשוב להגיע להתייעץ עם הרופא שלכם. כפי שציינו מעלה, לא כל אדם שרוצה להשיל קילוגרמים בודדים ממשקלו רשאי לעבור את הניתוחים הללו. לכן, חשוב להתייעץ עם הרופא האישי שלכם לפני שאתם ממהרים להחליט שאתם עוברים ניתוח לירידה במשקל. מצבכם הבריאותי נפגע מהשמנת היתר? הסיכוי שתוכלו לעבור את הניתוחים הללו גבוה יותר. חשוב להדגיש שניתן לעבור את הניתוחים גם בגילאים צעירים וגם בגילאים מבוגרים, כך שכמעט ואין שום מגבלה בנושא הגילאים.

קראו עוד: מחקר ישראלי: השפעת הניתוחים הבריאטריים על הגוף לאחר מספר שנים

ניתוחים בריאטריים
Picture of דפנה לוינסון מאמנת
דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!