תזונה לפני ואחרי מעקף תריסריון

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לניתוחים בריאטריים!

תזונה מומלצתישנם רבים בקרב הציבור הרחב הסבורים כי אדם הלוקה בהשמנת יתר, לא נמצא בסיכון לסבול מחסרים תזונתיים. מדובר על תפיסה רווחת מאוד אך באותה נשימה יש לציין כי מדובר גם בתפיסה שגויה מאוד שכן חלק ניכר מהמועמדים לניתוחים בריאטריים סובלים ערב הניתוח מחסרים תזונתיים חמורים.

למעשה כבר בשנת 2006 נמצא כי אנשים הלוקים בעודף משקל ואנשים הלוקים בהשמנת יתר, סובלים משיעור גבוה יותר של חסרים תזונתיים בהשוואה לאנשים בעלי משקל בטווח הנורמאלי (השכיחות הגבוהה ביותר של חסרים תזונתיים נמצאה בקרב נשים בעלות עודף משקל בגיל הפוריות).

החסרים התזונתיים מופיעים על רקע צריכה של תזונה לא מאוזנת (העשירה בסוכרים ובשומנים ודלה במינרלים וויטמינים) ועל רקע הפרעות שונות בחילוף החומרים, הקשורות לעודף המשקל.

חסרים תזונתיים הקיימים לפני הניתוח קל יחסית לתקן באמצעות נטילת תוספי מזון או שינוי של הדיאטה היומית. עם זאת, לאחר הניתוח לא זו בלבד שקשה יותר לתקן את החסרים אלא שברוב המוחלט של המקרים החסרים הולכים ומחמירים.

תזונה לפני ניתוח מעקף תריסריון

זמן רב לפני הניתוח על המטופל להיפגש עם דיאטנית קלינית לצורך הערכה ראשונית טרום ניתוחית. במסגרת ההערכה התזונתית על הדיאטנית לסקור את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, לבדוק מה הן נקודות החוזק והחולשה שלו, לברר האם התנסה בעבר בדיאטות הרזיה, האם הוא בעל מוטיבציה גבוהה לשינוי ועוד. הנתונים שנאספים במסגרת ההערכה התזונתית ישמשו את הצוות הבריאטרי לצורך התאמת הניתוח למטופל בעתיד.

בנוסף לכך, על הדיאטנית הקלינית לאבחן חסרים תזונתיים שונים במועמד ואם מתגלים חסרים תזונתיים, עליה לתקן אותם לפני הניתוח. כמו כן בדרך כלל שלושה שבועות לפני ניתוח מעקף תריסריון המועמדים לניתוח מונחים לעבור לתזונה דלת פחמימות ושומנים במטרה להקטין את נפח הכבד, על מנת למזער את הסיכוי לסיבוכים.

תזונה לאחר ניתוח מעקף תריסריון

החזרה לתזונה רגילה מבחינת מגוון המזונות מתרחשת באופן הדרגתי מאוד, בהתאם לסבילות של המנותח. בשלב הראשון המנותח צורך נוזלים צלולים בלבד כמו לדוגמה תה או מים, בשלב השני הוא עובר לנוזלים מלאים, לאחר מכן למזונות טחונים, בשלב הבא למזונות בעלי מרקם דייסתי או מחיתי וכך הלאה עד שבאפשרותו לצרוך גם מזונות מוצקים.

לאורך כל ההתקדמות במרקמים על המנותח להישאר במעקב צמוד של דיאטנית קלינית על מנת למזער את הסיכוי לסיבוכים שונים. מעבר מהיר מדי בין השלבים עלול לגרום למגוון רחב של תופעות לוואי שליליות.

הסיכון לחסרים תזונתיים לאחר ניתוח מעקף תריסריון

כפי שציינו, אדם הסובל מהשמנת יתר, בדגש על אדם המועמד לניתוח בריאטרי, נמצא בסיכון מוגבר לסבול מחסרים תזונתיים. בנוסף לכך, ניתוח מעקף תריסריון מעמיד את המטופל בסיכון מוגבר לסבול מחסרים תזונתיים, ללא קשר לחסרים שהיו קיימים ערב הניתוח. למעשה מאחר וניתוח מעקף תריסריון גורם לתת ספיגה משמעותית במיוחד, הרי שניתוח זה גורם לשכיחות הגבוהה ביותר של חסרים תזונתיים בהשוואה לכל שאר הניתוחים הבריאטריים.

החסרים התזונתיים האופייניים ביותר לאחר ניתוח מעקף תריסריון הם ירידה ברמות הסידן, הברזל, ויטמין D, חומצה פולית, ויטמין B12, תיאמין (ויטמין B1), וויטמינים מסיסי שומן (A, D, E ו- K). כמו כן סיבוך אפשרי של ניתוח מעקף תריסריון הוא תת תזונה של חלבונים ואף של שומנים.

לאור כל זאת, הרי שלא זו בלבד שיש להגיע לפגישות טיפוליות עם דיאטנית קלינית לפני הניתוח, אלא שיש להקפיד על פגישות תדירות עם דיאטנית קלינית בשנים הראשונות לאחר הניתוח.

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת

דפנה לוינסון מאמנת מוסמכת עם ניסיון עשיר באימון אישי, אימון קבוצות, תכניות אימונים, מעקב משקל והכוונה ייעודית.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
שאיבת שומן בבית השחי: כל מה שחשוב לדעת

שאיבת שומן היא הליך קוסמטי ידוע המסייע לאנשים להשיג את צורת הגוף הרצויה על ידי הסרת שומן עודף מאזורים ספציפיים בגוף. אמנם מקושר בדרך כלל לפיסול הבטן, הירכיים או הירכיים, אך ניתן להשתמש בשאיבת שומן גם כדי לכוון לבלוטות זיעה מוגזמות בבית השחי. טכניקה זו, המכונה שאיבת שומן בבית השחי, מציעה פתרון קבוע עבור אנשים הסובלים מהזעת יתר בבית השחי. במאמר זה נחקור את תהליך שאיבת השומן בבית השחי ואת היתרונות שהוא יכול לספק.

לקריאת המאמר »
קיצור קיבה
ניתוחים אסתטיים לאחר ניתוח קיצור קיבה

יש היום שלושה סוגים של ניתוחים להרזיה או לירידה במשקל, הנקראים ניתוחים בריאטרים (Bariatric): מעקף קיבה (Roux-en-Y), רצועת קיבה מתכווננת, וניתוח שרוול קיבה. עם זאת, זכרו שלא משנה איזה הליך תעברו כדי לרדת במשקל, עדיין אתם חייבים להקפיד על תזונה נכונה ועל אמון גופני קבוע, כדי לשמור על התוצאות הטובות לאורך זמן. אחרי הכול הניתוח הוא רק כלי המסייע לתהליך הירידה במשקל.

לקריאת המאמר »
זיעה
לפענח את תופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר: מה שאתה צריך לדעת

הזעת יתר, הידועה גם בשם הזעת יתר, היא מצב המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בעוד שהזעה היא תהליך טבעי שעוזר לווסת את טמפרטורת הגוף, להזעת יתר עלולה להיות השפעה מזיקה על איכות החיים של האדם. במאמר זה נעמיק בתופעות הלוואי הנסתרות של הזעת יתר ונבדוק דרכים יעילות לטיפול במצב זה.

לקריאת המאמר »
רופא שיניים
הנוחות של רופא שיניים בבית: הבאת טיפולי שיניים לפתח תקווה

בעולם המהיר של היום, למצוא זמן לבקר אצל רופא השיניים יכול להיות אתגר. לכן הרעיון של רופא שיניים עד הבית הפך ליותר ויותר פופולרי, במיוחד בערים שוקקות כמו פתח תקווה, ישראל. עם הנוחות של קבלת רופא שיניים פרטי לפתח ביתך, אנשים יכולים כעת לתעדף את בריאות הפה שלהם ללא הטרחה של נסיעה לעבודה או המתנה במרפאה צפופה.

לקריאת המאמר »
החשיבות של הסרת שיער לפני ניתוח: שיקולים ושיטות מפתח

כאשר מדובר בהכנה לניתוח, ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון, אחד מהם הוא האם יש להסיר שיער לפני ההליך או לא. למרות שזה עשוי להיראות כמו פרט טריוויאלי, הסרת שיער נכונה משחקת תפקיד מכריע בהבטחת תוצאות ניתוחיות אופטימליות ובמזעור סיבוכים פוטנציאליים.

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!